5/5 - (2 امتیاز)

برای شکایت از سبدگردان افراد باید ابتدا با یک وکیل کارکشته گفتگو نمایند. به طور کلی فعالیت هایی که به بورس مربوط می شود بسیار تخصصی است. ناآگاهی افراد از ساز و کار بورس موجب سوء استفاده های زیادی می شود. برای این منظور حتما از مشاوران حقوقی گروه وکلای پاسارگاد کمک بخواهید.

در برخی موارد شکایت از سبدگردان نیز نمی تواند به نتیجه دلخواه ختم شود. افراد باید توجه داشته باشند که قبل از وارد کردن سرمایه خود به بازار بورس حتماً با افراد متخصص مشورت نمایند.

مشاوره حقوقی شکایت از سبدگردان بورس

مشاوره حقوقی شکایت از سبدگردان به افراد کمک می کند که از مراحل قانونی اطلاعات کافی به دست آورند. سرمایه گذاری در بورس با ریسک پذیری زیادی همراه است. اگر سرمایه گذاران در این مسیر به سراغ افراد غیر حرفه ای بروند آسیب های بیشتری را متحمل خواهند شد.

همانطور که گفته شد در برخی از پرونده ها شکایت از سبدگردان راه به جایی نخواهد برد. قانونگذار راهکارهای قانونی مختلفی پیش بینی کرده که افراد با استفاده از آنها یک رابطه امن با سبدگردان به وجود آورند. افرادی که خارج از چارچوب قانونی به سراغ سبدگردان های بورسی بروند باید انتظار بروز اختلافات حقوقی زیادی را داشته باشند.

شکایت از سبدگردان بدون مجوز

بهترین وکیل پایه یک دادگستری تلاش می کند با شکایت از سبدگردان به دفاع از حقوق موکل خود بپردازد. در این مسیر جمع آوری مدارک اهمیت زیادی دارد. در بسیاری از موارد به دلیل نبود قرارداد و مستندات کافی دفاعیات کارآمد نخواهد بود. اما اگر افراد قبل از وارد شدن به فعالیت بورسی با کارشناس حقوقی مشورت کنند می توانند با اطمینان خاطر سرمایه گذاری امنی ایجاد نمایند.

سبدگردان بورس چه کسی است؟

سبدگردان بورس شخص حقوقی است که طی یک قرارداد مشخص اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می کند. هدف از این قرارداد کسب سود و انتفاع است و سبدگردان با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف درباره مشتری به این فعالیت می پردازد.

هنگام شکایت از سبدگردان وکیل کیفری توجه می کند که آیا اساسا متهم واجد شرایط سبدگردانی بوده است یا خیر. بسیاری از افراد بدون علم و دانش کافی به سبدگردانی می پردازند که یک تخلف محسوب می شود.

عبارت سیستم مدیریت سبد اختصاصی به سبدگردانی اشاره دارد. سبدگردانی بورس علم انتخاب گروهی از سرمایه گذاری ها و نظارت بر آن است. در سبدگردانی فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می شود.

این فاکتورها شامل میزان سرمایه شخص، اولویت بندی وی، میزان ریسک پذیری ایشان و… می باشد. در توضیح اولویت بندی افراد باید گفت برخی افراد تمایل دارند که در بازارهای خاصی مانند سکه و طلا فعالیت کنند. عده ای از سرمایه گذاران برای سبدگردان محدودیت ایجاد می کنند. به طور مثال شخص خرید و فروش برخی کالاها، اوراق بهادار و نمادها را برای سبدگردان بورس محدود می کند.

در طرح شکایت از سبدگردان شخص سرمایه گذار می تواند به چنین مواردی اشاره کند. اثبات ادعا در این موارد بسیار اهمیت خواهد داشت. با همکاری وکیل خبره می توان پرونده ای مستند و مستدل علیه سبدگردان تشکیل داد.

اقدامات حقوقی برای جلوگیری از سوءاستفاده سبدگردان

افراد زمانی می توانند شکایت از سبدگردان را پیگیری کنند که موارد قانونی را رعایت کرده باشند. امروزه تبلیغات کاذب فراوان است و کلاهبرداران برای جذب سرمایه افراد از هر روشی استفاده می کنند.

همانطور که گفته شد سبدگردانی باید توسط شخص حقوقی انجام شود. به این ترتیب افرادی که شخصا اقدام به سبدگردانی می کنند مسلماً بدون کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به این فعالیت می پردازند.

یکی از مواردی که هنگام طرح شکایت از سبدگردان مورد توجه قرار می گیرد این است که آیا امین سبدگردان بر فعالیت سبدگردان نظارت داشته است یا خیر.

امین سبدگردان شخصی حقوقی است که به فعالیت سبدگردان نظارت دارد. این شخص از میان سازمان های حسابرسی معتبر سازمان بورس انتخاب خواهد شد. برای تعیین امین سبدگردان باید قراردادی منعقد شود. بدون عقد قرارداد با امین سبدگردان، سبدگردان نمی تواند در این زمینه فعالیت داشته باشد.

شکایت از سبدگردان با پیروی از این قوانین آسان تر خواهد بود. به عبارت دیگر اگر افراد قرارداد رسمی با سازمان یا شخص سبدگردان تنظیم کنند امکان مجازات کلاهبرداری و سوء استفاده بسیار کمتر خواهد شد.

همچنین با در دست داشتن قرارداد پیگیری قانونی و طرح شکایت از سبدگردان سریعتر انجام خواهد گرفت. در چنین قراردادی ذکر می شود که نام کاربری و رمز عبور افراد به صورت محرمانه باقی بماند. افشای این اطلاعات موجب کلاهبرداری و از بین رفتن سرمایه افراد خواهد شد.

پیشگیری از کلاهبرداری در سبدگرادنی

شکایت از سبدگردان بورس و میزان مجازات

شکایت از سبدگردان با توجه به موارد مختلفی حقوقی مطرح خواهد شد. وکیل کاربلد با جمع آوری مدارک و مستندات قوی از حقوق موکل خود دفاع خواهد کرد.

بر اساس قانون سبدگردان به نیابت از مشتری به خرید و فروش سهام می پردازد. رابطه این دو شخص رابطه وکیل و موکل است و وکیل باید در انجام تمام امور منفعت موکل را در نظر بگیرد. سبدگردان بورس در ازای فعالیت خود کارمزد و دستمزد دریافت خواهد کرد.

همانطور که گفته شد فعالیت در بورس یک امر تخصصی است. کسی که با ادعای دروغ و وعده و وعید کاذب سرمایه اشخاص را دریافت می کند می تواند مورد پیگرد قضایی قرار گیرد.

شکایت از سبدگردان در صورتی که سرمایه و سود افراد را تضمین کرده باشد به سرعت پیگیری خواهد شد. زیرا خاصیت بازار بورس ریسک پذیری و نوسان است. کسی که به افراد درباره ی سوددهی دائم و بی خطر بودن سرمایه گذاری در بورس اطمینان خاطر می دهد مرتکب کلاهبرداری شده است.

مطابق ماده ۵۲ قانون بازار بورس اوراق بهادار سازمان بورسی می توان فعالیت شرکت های بدون مجوز را مورد پیگرد قانونی قرار داد.

بر اساس این قانون شرکت هایی که بدون داشتن مجوز به فعالیت می‌پردازند محکوم به مجازات های گوناگون می شوند. این مجازات ها عبارتند از:

  • اخطار کتبی بدون درج در پرونده ایشان
  • اخطار کتبی به همراه درج در پرونده شخص متخلف
  • تعلیق فعالیت های مالی به مدت مشخص
  • سلب صلاحیت مدیران به صورت دوره ای
  • لغو مجوز تاسیس شرکت مالی متخلف
  • جریمه نقدی و ….

به کمک وکیل متخصص می توان شکایت از سبدگردان متخلف را مطرح کرده و ایشان را به مجازات قانونی محکوم نمود.