5/5 - (1 امتیاز)

بیمه ، عقدی است که براساس آن، بیمه‌گر در قبال دریافت هزینه از بیمه‌گذار، در هنگام وقوع حوادث مندرج در قرارداد ملزم به پرداخت هزینه تعهد شده می‌گردد. میزان آن براساس میزان خطر آن حادثه به لحاظ مالی و جانی تعیین می‌گردد. بنابراین، تطبیق میان حق بیمه و حادثه ضروری است. طبق اصل سوم قانون اساسی:

همگانی شدن بیمه یکی از وظایف نظام اسلامی است که اهمیت این موضوع را دو چندان می‌نماید.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۲۲۹۲۰۵۶۲ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

انواع قرارداد بیمه

انواع قرارداد بیمه عبارتند از:

  • زندگی ، درمانی
  • آتش‌سوزی ، باربری
  • وسایل نقلیه ، پول در صندوق
  • امانت کارمندان
  • استخراج و اکتشاف نفت و گاز، مسئولیت مدنی، حوادث شخصی، بیکاری و …

از لحاظ عملکردی، به دو نوع :

  • ریسک
  • بیمه فعالیت
قرارداد بیمه

تقسیم می‌شود. همچنین به لحاظ هدف، دو نوع جبرانی (مانند شخص ثالث) و سرمایه‌ای (مانند قرارداد بیمه عمر) وجود دارد. از حیث ارتباطی ، دارای دو نوع :

  • اموال
  • اشخاص

است. در اشخاص، سلامت جسمی و روحی و یا عمر انسان ملاک عقد آن می‌باشد، در حالی که اموال تمام حقوقی که یک فرد بر مالی مشخص را دارد، شامل می‌گردد.

مرجع رسیدگی قرارداد بیمه

ماده ۲۰ آیین‌نامه شماره ۳۴ در مورد قرارداد بیمه اعتبار کالا، رجوع به داوری را در صورت بروز اختلاف، پیش‌بینی کرده است. دعاوی مرتبط با آن یا در مراجع حقوقی (دادگاه‌ها یا شورای حل اختلاف بسته به مبلغ خواسته) یا کیفری یا مراجع استثنایی، مطرح می‌شوند. صلاحیت مراجع کیفری، برای این دعاوی، در زمینه جریم غیر عمد می‌باشند زیرا مسئولیت ناشی از عمد، موضوع عقد آن قرار نمی‌گیرد، تنها جرائم غیر عمد در تعهدات بیمه‌گر، مؤثر خواهد بود. رأی کیفری قابلیت استناد، در مقابل بیمه‌گر را دارد. طرح دعاوی در مراجع استثنایی، مثل هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف موضوع کار با توجه به ماده ۱۵۷ قانون کار با توجه به ماده ۱۵۷ قانون کار و ماده ۱۳ قانون مسئولیت مدنی، امکان دارد.

وصول مطالبات در دعاوی مالی ، مطلوب هر بیمه‌گذاری است. اما گاها به دلیل رویه‌های قانونی نادرست و یا طولانی پرداخت مطالبات و یا پرداخت خسارت‌های آن، با تاخیر و کندی زیادی مواجه می‌شود. همچنین در موارد بسیاری میان بیمه‌گذار و بیمه‌گر موارد اختلافی وجود دارد که برای حل این موارد می‌بایست وقت زیادی را و اضطراب ناشی از روند پرونده نیز بسیار ناخوشایند است. در این مواقع، استفاده از یک وکیل بیمه، زمان رسیدگی به این نوع دعاوی را به شدت کاهش داده و علاوه بر این، احتمال پیروزی در این دعاوی را به شدت افزایش می‌دهد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۲۲۹۲۰۵۶۲ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد با بهره‌گیری از بهترین وکلای متخصص، رضایت خاطر را برای شما موکلین گرامی فراهم می‌آورد. وکیل قرارداد بیمه تهران و شهرستان ها را از ما بخواهید.

وصول مطالبات تخصص ماست.