مشاوره حقوقی ثبت احوال یکی از انواع خدماتی می باشد که در موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد برحسب نیاز موکلین ارائه می شود. سازمان ثبت احوال یک ارگان دولتی و دارای ماهیتی حقوقی می باشد و در حال حاضر پر مراجع ترین سازمان دولتی است. از جمله وظائف این سازمان می توان به صورت مختصر به موارد زیر اشاره نمود:

خط پاسخگویی وکلای پاسارگاد : ۲۶۷۶۱۷۵۰ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

صدور شناسنامه

شناسنامه از نیاز های اولیه هر انسان و نشان هویت و شجره هر انسان می باشد. شناسنامه تعیین کننده والدین، سرزمین ولادت، نام و فامیلی اوست. از این رو هر فرد سزاوار داشتن نام نیک می باشد.

از این رو سازمان ثبت احوال با وظیفه ثبت ولادت ، ازدواج ، طلاق ، رجوع ، بذل مدت و وفات ایجاد شده است

ثبت احوال
ثبت ولادت

ثبت ولادت و یا تولد هر نوزادی که در تمامیت عرضی این متولد گردد بر عهده سازمان ثبت احوال می باشد حال آن که والدین آن ایرانی و یا خارجی مقیم ایران باشند. هر شخصی دارای فرزند نهایت ظرف 15 روز باید تولد فرزند خود را به اطلاع ثبت احوال برساند و ایرانیان مقیم کشور های خارجی نیز با مراجعه به کنسولگری می تواند اقدامات لازم رو انجام دهند.

  • اگر طفل ایرانی باشد برای وی شناسنامه صادر خواهد شد.
  • اگر طفل غیر ایرانی باشد برای وی گواهی تولد صادر خواهد شد.
ثبت وفات

وفات نیز همانند ولادت باید در شناسنامه درج گردد هر ایرانی در صورت فوت باید به اطلاع سازمان ثبت احوال برسد و حتی طلفب که مرده بدنیا بیاد نیز مشمول این قانون می باشد.

ایرانی های مقیم خارج کشور نیز در صورت فوت باید به اطلاع کنسولگری برسد تا روند ثبتی و قانونی انجام گردد.

برای طی مراحل قانونی ثبت وفات، صدور گواهی فوتی که به تایید یک پزشک معتمد و یا دو نفر شاهد برسد الزامی می باشد و نیز مهلت ارائه آن 10 روز از تاریخ فوت می باشد.

ثبت ازدواج و طلاق

ثبت ازدواج و طلاق توسط صاحبان دفتر رسمی ازدواج و طلاق انجام می پذیرد. همچنین موظف هستند این وقایع را به اطلاع سازمان ثبت احوال برسانند. البته رجوع هم شامل این موارد خواهد شد.

ایرانیان مقیم خارج کشور نیز می توانند از طریق کنسولگری اقدامات لازم رو انجام دهند.

تغییر نام خانوادگی

تغییر نام خانوادگی دارای روندی پیچیده می باشد. هر فرد بعد از رسیدن به سن قانونی می تواند نام خانوادگی خود را تغییر دهد. اگر نام خانوادگی انتخابی در جامعه وجود داشته باشد باید از دارنده حق تقدم رضایت نامه دریافت کند.
دارنده حق تقدم کسی از که از لحاظ سنی بیشترین سن را با نام خانوادگی مشابه دارا باشد.

خط پاسخگویی وکلای پاسارگاد : ۲۶۷۶۱۷۵۰ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

موسسه حقوقی وکلای دادگستر با دارا بودن بهترین وکیل های تهران و شهرستان در زمینه ثبت احوال ، حذف نام همسر از شناسنامه ، تغییر تاریخ تولد و یا کاهش سن ، ازدواج موقت ، طلاق و طلاق توافقی آماده ارائه خدمات به شما موکلین عزیز می باشد. همچنین شما عزیزان با برقراری ارتباط با موسسه حقوقی می توانید به صورت مشاوره حقوقی تلفنی و یا حضوری از امکانات مشاوره حقوقی رایگان بهره مند گردید.

16 11 1401

شرایط و مراحل گرفتن شناسنامه بدون نام پدر چیست؟

2023-02-05T22:49:04+03:30By |ثبت احوال, مقالات مرتبط|بدون ديدگاه

مطابق قانون و مقررات فعلی کشور کلیه نوزادانی که در ایران متولد می شوند، باید دارای شناسنامه باشند. گرفتن شناسنامه نوزادان توسط والدین نوعی تکلیف قانونی به حساب می آید. والدین ۱۵ روز از تاریخ تولد نوزاد فرصت دارند تا برای فرزندشان شناسنامه بگیرند. طبق قانون ثبت احوال کشور، [...]

17 10 1400

شرایط و مراحل تغییر نام و نام خانوادگی و مدارک مورد نیاز

2022-01-07T12:15:59+03:30By |ثبت احوال|بدون ديدگاه

نام گذاری فرزند از جمله حقوقی است که بر عهده والدین گذاشته شده و پدر و مادر موظف هستند نام های نیکو برای فرزندان خود انتخاب کنند. همچنین نام خانوادگی هر شخص هویت وی را نشان می دهد و در صورتی که نام یا نام خانوادگی از عبارت های [...]

30 01 1397

پاک کردن یا حذف نام همسر از شناسنامه زن یا مرد

2021-12-27T09:48:40+03:30By |ثبت احوال|بدون ديدگاه

بسیاری از مراجعین ما در حوزه ثبت احوال خواستار حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق می باشند. طلاق یکی از پدیده‌های اجتماعی است که در سال‌ها و ماه‌های اخیر که به شدت در جامعه رواج پیدا کرده است. یکی از عوارض و مشکلات جدایی زوجین آن است [...]

30 01 1397

تغییر تاریخ تولد در شناسنامه و افزایش یا کاهش سن

2021-12-27T10:00:36+03:30By |ثبت احوال|6 Comments

یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر به ویژه در میان خانم‌ها رواج پیدا کرده است، بحث کاهش سن و یا همان تغییر تاریخ تولد در شناسنامه است. در دادخواست کاهش سن، فردی خواهان مدعی است که سن واقعی توسط کارمند ثبت احوال اشتباه وارد شده و به همین [...]

30 01 1397

ازدواج موقت یا صیغه و شرایط مهریه، نفقه و ارث

2021-12-27T10:11:45+03:30By |ثبت احوال|12 Comments

ازدواج موقت یا همان به اصطلاح صیغه یکی از موارد نکاح می باشد که در شرع پذیرفته شده است و به معنی عقدی می باشد که در آن مدت زمان مورد توافق باشد. مدت زمان بر اساس توافق طرفین متغییر می باشد که می توان از چند دقیقه تا [...]

Go to Top