5/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول چک یکی از بیشترین پرسش های حوزه مسائل مالی می باشد. همچنین اکثر مسائل مربوط به قرارداد های مالی و حقوقی  نیز در گرو مباحث چک می باشد. مسائلی از قبیل تفاوت چک کیفری و حقوقی، نحوه برگشت زدن چک، چک ضمانت و …

از این رو برخی از سوالات متداول چک را که از طرف مراجعین موسسه مطرح می شود را به انتخاب توسط بهترین وکیل به صورت مختصر پاسخ داده و منتشر کرده ایم. بعلاوه شما عزیزان نیز میتوانید در صورت تمایل با مطرح کردن پرسش های حقوقی خود در قسمت نظرات ما را در تکمیل آن یاری بفرمایید.

خط پاسخگویی وکلای پاسارگاد : ۲۶۷۶۱۷۵۰ – ۰۲۱

(۲۰ خط ویژه)

سوالات چک

پرسش و پاسخ سوالات متداول چک

سلام و عرض ادب. بستگی داره که توقیف اموال از طریق اجرای ثبت انجام بشه یا دادگاه. اگر توقیف اموال از طریق اجرای ثبت انجام بشه، خودرو باید طبق سند رسمی به نام صادر کننده چک باشه و پلاک خودرو ملاک نیست. اما از طریق دادگاه با مبایعه نامه یا پلاک میشه شکایت کرد و در صورت حکم محکومیت خودرو در اجرای احکام به مزایده گذاشته میشه. البته در صورتی که سند به نام صادر کننده نباشه راه‌های فرار داره که یک وکیل چک با تجربه میتونه از اون‌ها استفاده کنه. برای مشاوره حقوقی چک و توقیف اموال می‌تونید با موسسه تماس بگیرید و با وکیل چک صحبت کنید.

با توجه به این که چک‌ها از سوی یک نفر صادر شده، می‌تونید در قالب یک شکوائیه یا دادخواست، دعوی خودتون رو مطرح کنید. اگر چک‌ها وصف کیفری داشته باشند، می‌تونید برای تحت فشار گذاشتن فرد صادر کننده چک، شکوائیه چک بلامحل رو نیز اقامه کنید و همزمان به صورت حقوقی دادخواست مطالبه وجه رو برای گرفتن پولتون به دادگاه ارائه بدید. برای اطلاع از این که چک‌ها حقوقی هستن و یا کیفری و نیز اطلاع از هزینه‌ دادرسی ثبت دادخواست یا شکوائیه می‌تونید با موسسه تماس بگیرید و یا از بخش سوالات متداول در زمینه چک استفاده فرمایید.

با عرض سلام. با توجه به این که چک رو سه روز زودتر تحویل باجه کلر دادین و به اصطلاح به حساب خوابوندین، در واقع ثابت کردین که چک مدت دار بوده! و بنابراین فقط می‌تونید دادخواست مطالبه وجه بدین و امکان شکایت چک بلامحل رو از خودتون ساقط کردین. قبل از هر اقدامی با وکیل چک حتما مشاوره حقوقی چک داشته باشید و همچنین می توانید در بخش نظرات سوالات متداول چک ، پرسش های خود را مطرح نمایید.

با توجه به خط خوردگی چک و تغییر تاریخ، چک حقوقی محسوب میشه. در واقع، چک مدت دار محسوب می‌شه به طور کلی سعی کنید چک، خط خوردگی نداشته باشه.

با توجه به این که چک وصف تجریدی داره، می‌‌بایست مبلغ چک رو به حساب واریز کنید و حساب رو مسدود کنید. بانک تا ۷ روز حساب رو مسدود نگه می‌داره. در این مدت، شما باید از طریق دادسرا یا دفتر خدمات قضایی، شکوائیه فروش مال غیر رو مطرح کنید و با گرفتن دستور موقت حساب رو تا انتهای مراحل دادرسی مسدوود بکنید. برای این کار بهتره، حتما به وکیل کیفری یا وکیل چک وکالت بدین. چون این کار باید طی زمان کم انجام بشه و کوچکترین اشتباهی موجب خسارت سنگینی به شما خواهد شد. می‌تونید با موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد تماس بگیرید.

سلام. اگر طلبکار از طریق ثبت اقدام کنه و شماره پلاک شما رو داشته باشه می‌تونه سند ماشین رو توقیف کنه. اما شخصی که شما ماشین رو بهش فروختین می‌تونه به عنوان شخص ثالث وارد دعوی بشه و با ارائه مبایعه نامه از طریق دادگاه دستور توقف عملیات اجرایی بگیره و دستور صادر شده رو به ثبت ارائه میده. بهترین کار این هستش که حتما بعد از هر مبایعه نامه انتقال سند انجام بشه.