3.7/5 - (6 امتیاز)

پاسخ به سوالات متداول مهریه با توجه به حقوق مالی زوجه و همچنین شرایط اقتصادی زوج در اکثر موارد همراه پیچیدگی و ملاحضات بوده است. همچنین مواقعی که با فرآیند طلاق نیز همراه شده و  شامل موارد مطالبه نفقه و … باشد. شرایط مطالبه مهریه بر اساس قانون مصوب سال ۹۱ در حوزه حمایت خانواده که تعیین کننده سقف مهریه دارای حمایت قانونی است، می تواند برای افراد ایجاد ابهامات و پرسش نماید.

بیشترین سوالات مهریه شامل نحوه دادخواست مهریه، دادخواست اعسار، میزان مطالبه، شرایط عدم تعلق مهریه و … می باشد.

خط پاسخگویی وکلای پاسارگاد : ۲۶۷۶۱۷۵۰-۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

سوالات مهریه

پاسخ به سوالات متداول مهریه

با عرض سلام. به طور کلی در مورد اعسار از پرداخت محکوم به تا قبل از صدور حکم محکومیت قطعی و به منظور جلوگیری از جلب شدن باید دادخواست اعسار خود را تنظیم کرد. البته قانونگذار در مورد مهریه، کمی با تساهل و تسامح برخورد کرده و در صورت محکومیت می‌توان دادخواست اعسار را مطرح کرد. البته فاصله زمانی بین دادخواست‌ها رعایت بشه. برای مشاوره حقوقی مهریه و بهره‌گیری از اطلاعات تخصصی وکیل مهریه با موسسه تماس بگیرید.

مهریه را می‌توان از دو طریق اجرای ثبت و دادگاه مطالبه نمود. اگر مهریه به صورت عندالاستطاعه ذکر شده باشه، اثبات توانایی مرد برای پرداخت به عهده زوجه است. یعنی زوجه باید اموال شوهر خودش رو به دادگاه معرفی کنه. در غیر این صورت زوج می‌تونه دادخواست اعسار رو به دادگاه تقدیم کنه. در این صورت براساس میزان مهریه و توانایی مرد اقساط تعیین میشه و اگر به هیچ عنوان توانایی پرداخت نداشته باشه، با توجه به قید عندالاستطاعه از پرداخت مهریه معاف خواهد بود.

مهریه، از دیون مرد به زن بوده و قابل اسقاط نیست. حتی در صورت اثبات خیانت همسر، زوجه می‌تواند مطالبه مهریه را انجام دهد. اما با استفاده از طرح شکوائیه رابطه نامشروع در صورت ادله کافی می‌توانید زوجه را به توافق بر میزان مهریه وادار نمایید. برای این کار بهتر است، حتما با وکیل مهریه صحبت نمایید و از وی مشاوره حقوقی تخصصی بگیرید.

اگر عقد شما با زوج در ایران ثبت شده باشد، با توجه به این که ملک خارج از ایران است، عملا امکان توقیف اموال آن وجود نداشته و قرار عدم استماع برای آن صادر می‌گردد. اما راه‌های دیگری مانند ممنوع الخروجی به دلیل اجرا گذاشتن مهریه وجود داره که می‌بایست با وکیل مهریه مشورت کرده و یا از مشاوره حقوقی مهریه استفاده نمایید. برای این منظور می‌تونید با موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد تماس بگیرید.

اگر قواعد بیع در معامله رعایت گردیده و مبیع (مال فروخته شده) و ثمن معامله رد و بدل شده باشه و تاریخ معامله قبل از تاریخ دادخواست مطالبه مهریه باشد، شما نمی‌تونید ایرادی بر صحت معامله وارد کنه. اما اگر قواعد فوق رعایت نشده باشه می‌تونید به اتهام معامله به قصد فرار از دین شکایت کنید. اثبات معامله به قصد فرار از دین خیلی سخته و بهتره حتما با وکیل مهریه یا وکیل کیفری مشاوره حقوقی تخصصی یا مشاوره حقوقی مهریه داشته باشین.

در صورت نپرداختن ۳ قسط از قبوض اقساطی مهریه و مطالبه مهریه از طریق دادگاه، اگر مالی به جهت مهریه توقیف نشده باشد، زوج می‌تواند برای این که جلب نشود، ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ اجرائیه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه باقی مانده را تقدیم دادگاه نماید. به منظور مشاوره حقوقی در زمینه دادخواست اعسار می‌تونید با موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد تماس بگیرید.

سلام. طبق قانون، یک خونه جزو مستثنیات دین مدیون هستش. اما اگر از طریق اجرای مهریه رو به اجرا بگذارید، کارشناس بر اساس شان مدیون که در اینجا همسرتون هست، ممکنه بخشی از ملک رو مستثنی بکنه و ما بقی توقیف بشه. خودرو رو هم می‌تونید توقیف بکنید. البته بهتره برای سریع انجام شدن کار و این که مقدار بیشتری رو توقیف کنید، حتما با وکیل مهریه مشاوره حقوقی مهریه داشته باشید همچنین در صورت نیاز مجدد نیز میتوانید در قسمت نظرات صفحه سوالات متداول مهریه پرسش خود را مطرح نمایید.