5/5 - (9 امتیاز)

مراحل طلاق زن و مرد از نظر قانون شبیه به اتمام یک قرارداد است. در این حالت قانون سعی دارد عدالت و مساوات را بر اساس تعهدات ابتدایی این قرارداد بین زن و مرد رعایت کند. از این رو بررسی و اعلام نظر در مورد تک تک این موارد می تواند بسیار زمان بر باشد. گاهی اوقات مراحل یک طلاق چند سال طول می کشد. از این رو برخی از زوجین برای جلوگیری از اتلاف زمان و جهت سریع تر شدن کارها اقدام به طلاق توافقی می کنند. در این حالت وکیل طلاق توافقی  می تواند کارایی خوبی داشته باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۲۲۹۲۰۵۶۲-۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

طلاق توافقی چیست؟

طلاق در نظام حقوقی ایران به معنی پایان دادن به قراردادی تحت عنوان زندگی مشترک است. این قرارداد بر اساس تعهدات طرفین نسبت به یک دیگر شکل گرفته بود و شرط اتمام این قرارداد نیز مسلما باید بر اساس این تعهدات تنظیم شود.

از این رو مهمترین چیزی که در طلاق بین دو نفر اهمیت دارد، تعهدات و شرایطی است که در روز عقد و در سند ازدواج آن ها قید شده است.

در قانون ایران انواع طلاق ها پیش بینی شده است که طلاق توافقی یکی از آنهاست. به طور کلی همه طلاق ها تا مرحله داوری و مشخص شدن لزوم طلاق، یکسان است.

یعنی زوج و زوجه بر اساس دستور دادگاه باید حتما چند جلسه به مشاور و کارشناس روانشناسی مراجعه کنند. نظر این کارشناس در پرونده درج می شود.

وکیل طلاق توافقی

انتخاب داور در طلاق توافقی

همچنین طرفین باید داورهایی از سمت خودشان به دادگاه معرفی کنند تا به نوعی شهادت بدهند که زوج و زوجه امکان زندگی مسالمت آمیز با یک دیگر ندارند. بعد از این که دادگاه به این نتیجه رسید که امکان برقراری صلح بین طرفین وجود ندارد عملا به پرونده ورود می کند و شرایط را برای جدا شدن طرفین آماده می کند.

تا داوری بین زن و مرد تقریبا همه چیز سریع و راحت است و زمان زیادی طی نمی شود. زن و شوهر باید به روانشناس مراجعه کرده و بعد از چند جلسه مشاوره و انجام داوری در دادگاه، عملا روند رسیدگی به پرونده آن ها شروع می شود.

در طلاق عادی، دادگاه یک به یک تعهدات طرفین مانند نفقه، مهریه، تمکین و … و همچنین شرایطی مانند حضانت را به طور کامل بررسی می کند و این موضوع بسیار زمانبر است. در طلاق توافقی طرفین سعی می کنند بر سر این موارد با یک دیگر به توافق برسند و بر اساس توافق به آن ها دادگاه حکم طلاق آن ها را صادر کند. معمولا مدت زمان طلاق توافقی بین ۷ تا ۱۰ روز است.

وکیل طلاق توافقی  چه کاری انجام می‌دهد؟

اما اهمیت وکیل طلاق توافقی در چیست؟ اولا شما در دادگاه های حقوقی و کیفری توصیه می شود حتی در مواقعی که الزام قانونی برای استفاده از وکیل هم وجود ندارد، از یک وکیل متخصص استفاده کنید. به هر حال زبان دادگاه و مراجع قضایی زبان قانون است و کسی در این دادگاه ها پیروز می شود که بتواند بر اساس این زبان صحبت کند. پروسه طلاق توافقی بدون وکیل می‌تواند بسیار طولانی و طاقت فرسا باشد.

بنابراین وکیل طلاق توافقی می تواند از جانب شما در دادگاه با زبان قانون صحبت کند تا بتواند حق شما را زنده کند و نگذارد اتفاقی بر علیه شما در دادگاه رخ بدهد.

اما این تمام ماجرا نیست. همانطور که گفتیم طلاق به معنی فسخ قرارداد ازدواج بین طرفین است. این قرارداد زمانی فسخ می شود که شروط فسخ آن و تعهدات داده شده در آن رعایت شود. در حالت عادی وظیفه دادگاه است که این موارد و شرایط را مو به مو بررسی کند تا به زن یا مرد در این بین ظلمی نشود.

احقاق حقوق و دفاع از موکل

در طلاق توافقی عملا طرفین این وظیفه را از دوش دادگاه و قاضی بر می دارند و به نوعی خود موظف به بررسی شرایط و رسیدن به توافق برای حل این مسائل می باشند. به طور مثال در طلاق توافقی طرفین باید در مورد مهریه، نفقه، حق حضانت فرزند و … به توافق برسند. هر چقدر این توافقات در موارد بیشتری اتفاق بیفتد طلاق سریع تر و راحت تر است.

اهمیت استفاده از وکیل طلاق توافقی دقیقا همین جاست. چرا که این موارد کاملا قانونی و حقوقی است و بسیار احتمال دارد که طرفین از حقوق خود در قانون مطلع نباشند و همین می‌تواند عاملی باشد تا طرف دیگر از فرصت استفاده کرده و به راحتی حق طرف مقابل را نادیده بگیرد.

استفاده از یک وکیل طلاق توافقی می تواند در این موارد توافق را راحت تر و منطقی تر کند و همچنین باعث می شود که حق طرفین در این میان از بین نرود.

نحوه انتخاب وکیل طلاق توافقی و دادن وکالت نامه

برای استفاده از وکیل طلاق توافقی شما باید به او وکالت نامه با اختیارات مشخص بدهید. معمولا خود وکلا قرارداد و وکالت نامه ای از پیش تعیین شده دارند که در آن تعهدات طرفین و اختیارات وکیل به طور کامل و واضح بیان شده است. حتما قبل از امضای این قرارداد این موارد و اختیارات را مطالعه کنید.

همچنین استفاده از وکیل طلاق توافقی هیچ محدودیت مکانی ندارد. یعنی این که شما می توانید از شهرستان بهترین وکیل های تهران را در اختیار داشته باشید و وکیل موظف است که در دادگاه محل دعوی حضور پیدا کند.

در ضمن، در انتخاب وکیل طلاق توافقی بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید. اولا این که این وکیل بهتر است در حوزه خانوادگی تخصص داشته باشد. با وجود این که از نظر قانونی منعی ندارد هر وکیل پایه یک دادگستری می تواند در این دعوی حضور داشته باشد. اما استفاده از یک وکیل متخصص می تواند کار را راحت تر و سریع تر کند. همچنین داشتن تجربه کاری بالا می تواند کار را بهتر پیش ببرد.

به هر حال یک سری اتفاقات و مفاهیم وجود دارد که هیچگاه به صورت آکادمیک تدریس نمی شود و تنها از راه تجربه آموخته می شود. از این رو یک وکیل با تجربه مسلما راه هایی را می داند که یک وکیل تازه و کم تجربه از آن ها بی خبر است. از این رو استفاده از یک وکیل طلاق توافقی با تجربه و البته متخصص می تواند کار شما را تا حدود زیادی راحت تر کند.