5/5 - (6 امتیاز)

در شرایط اقتصادی کنونی تامین هزینه های طلاق برای افراد دشوار خواهد بود، بنابراین به دنبال یافتن کمترین حق الوکاله طلاق توافقی در تهران هستند. مراجعه به موسسات حقوقی مختلف برای طلاق توافقی می تواند کمک کند که افراد به مقایسه قیمت ها بپردازند، اما باید توجه داشته باشند که پرونده طلاق خود را به دست اشخاص غیر حرفه ای نسپارد. 

چه بسا افرادی ادعای وکالت داشته، اما در این زمینه هیچ گونه تخصص و تجربه ای ندارند و افراد با مراجعه به آنها دچار سردرگمی بیشتر می شوند. نداشتن آگاهی از مسیر طلاق موجب انجام کارهای موازی و بیهوده می شود، و افراد سودجو با گرفتن هزینه های زیاد برای حق وکاله طلاق توافقی ضربه مالی به دیگران وارد می کنند. در حال حاضر هزینه طلاق توافقی در گروه وکلای دادگستر پاسارگاد ۳.۵ میلیون تومان برای هر یک از زوجین خواهد بود.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۲۲۹۲۰۵۶۲-۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

تفاوت حق الوکاله طلاق توافقی با سایر طلاق ها

چنانچه طلاق از طرف هر یک از زوجین باشد و برای پایان دادن به اختلافات خود دادخواست طلاق دهند، طریقه رسیدگی به پرونده متفاوت است، و همچنین هزینه های طلاق های مانند خلع و مبارات با حق الوکاله طلاق توافقی یکسان نخواهد بود.

 اگر مرد دادخواست طلاق داده باشد با توجه ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی که بیان می کند:

مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

تبصره: زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد (۱۱۱۹)، (۱۱۲۹) و (۱۱۳۰) این قانون، از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

حق الوکاله طلاق توافقی

با توجه به این ماده قانون مدنی اختیار طلاق در دست مرد است و هر زمان که به دادگاه مراجعه کند می تواند با دریافت گواهی عدم سازش حکم طلاق را دریافت نماید. اما در عمل دیده می شود که با وجود اختلافات بین زوجین دادگاه وقت دادرسی تعیین می کند و زن و مرد در دادگاه حاضر می شوند و ناچار باید از خواسته خود دفاع کنند، در چنین شرایطی دانش و تخصص وکیل طلاق توافقی می تواند راهگشا باشد. 

درباره طلاق زن شرایط بسیار متفاوت می باشد، و همانطور که در ماده ۱۱۳۳ آمده زن باید به کمک قوانین مختلف و مدارک و مستنداتی که در اختیار دارد اثبات کند توانایی ادامه زندگی مشترک ندارد، بنابراین مراحل طلاق برای زن بسیار پیچیده بوده و نیازمند کمک گرفتن از وکیل خانواده است. 

اما چنانچه طلاق توافقی باشد، جدایی بین زوجین به آسانی اتفاق می افتد و یقینا حق الوکاله طلاق توافقی نسبت به سایر طلاق ها کمتر خواهد بود. حق الوکاله سایر روش های طلاق بر اساس پیچیدگی، نحوه مطالبه مهریه، نفقه، حضانت و غیره و مدت زمان دادرسی تعیین می‌گردد و رقم مشخصی ندارد.

ارزان ترین طلاق کدام است؟ 

همانطور که گفته شد دادخواست طلاق می تواند از طرف هر یک از زن و مرد یا با توافق ایشان باشد. به این معنی که زن و مرد به وکیل خانواده مراجعه می کنند، و با راهنمایی ایشان توافق نامه ای مبنی بر طلاق امضا کرده و در متن قرارداد درباره مهریه، نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان توافق می نمایند. پس از آن دادخواست طلاق توافقی توسط هر یک از زن و مرد داده می شود. دادگاه برای مداخله قانونی در روند طلاق توافقی زوجین را به مشاوره خانواده ارجاع می دهد. زوجین می توانند به وکیل طلاق مراجعه نمایند و با پرداخت هزینه حق الوکاله طلاق توافقی پرونده خود را به ایشان بسپارند. 

با قطعی شدن توافق زوجین برای طلاق ابتدا باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند، تا ایشان را به مرکز غربالگری ارجاع دهند و برای ایشان وقت مشاوره تعیین شود. جلسات طی ۴۵ روز در پنج جلسه برگزار می شود. 

اگر زوجین توانایی شرکت در جلسات را ندارند می توانند با وکیل طلاق توافقی مشورت نمایند، تا راهکار قانونی را در اختیارشان قرار دهد و بصورت طلاق توافقی بدون مشاوره بهزیستی مراحل را طی نمایند. با صدور گواهی طلاق توسط مشاور خانواده، دادگاه به پرونده طلاق زوجین رسیدگی می کند، و زوجین باید طی ۳ ماه طلاق را در دفتر خانه به ثبت برسانند. 

هزینه طلاق توافقی برای زوجین می تواند بسیار منصفانه باشد و با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان بتوانند حکم طلاق توافقی را دریافت نمایند . فقط کافی است به وکیل متخصص در امور طلاق مراجعه کرده و وکالت خود را به ایشان بسپارند تا تمام مراحل را پیگیری نماید. حق الوکاله طلاق توافقی برای هریک از زوجین سه و نیم میلیون تومان خواهد بود. 

ارزانترین طلاق

چنانچه قدرت پرداخت هزینه طلاق را نداریم چگونه طلاق بگیریم؟ 

طلاق توافقی یکی از کم هزینه ترین روش ها برای جدایی زوجین می باشد، اما ممکن است برخی افراد توانایی پرداخت حق الوکاله طلاق توافقی یا سایر هزینه ها را نداشته باشند، در این صورت باید به دفتر مشاوره دادگستری مراجعه نمایند و با راهنمایی کارشناس حقوقی دادخواست طلاق توافقی خود را همراه با دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی به دادگاه ارائه نمایند و از روش طلاق توافقی بدون وکیل استفاده نمایند.. 

متاسفانه رویه دادگاه در چنین پرونده هایی بسیار متفاوت است، و در بیشتر مواقع با دادخواست اعسار موافقت نمی شود. بنابراین چنانچه زوجین قصد طلاق دارند، بهترین راه حل آن است که در این باره به توافق برسند و با هزینه بسیار کم و با پرداخت حق الوکاله طلاق توافقی از ابتدا تا انتها پرونده خود را به وکیل خانواده بسپارند و از مشکلات رفت و آمد به دادگاه و صرف هزینه های موازی و بیشتر جلوگیری کنند. 

مشاوره حقوقی جهت طلاق توافقی

مشاوره حقوقی جهت طلاق توافقی و سپردن وکالت خود به وکیل متخصص بسيار ضروری است و افراد می توانند با پرداخت حق الوکاله طلاق توافقی راهنمایی های لازم را دریافت کنند. 

در تنظیم قرارداد طلاق توافقی بین زوجین نکات بسیاری وجود دارد که باید به آن توجه شود. از جمله آنکه زن بعد از توافق درباره مهریه حق رجوع از مهریه را از خود ساقط نماید تا پس از جاری شدن طلاق ادعای جدیدی درباره ی حق و حقوق مالی خود نداشته باشد. 

همچنین اگر زن درباره ی جاری شدن حکم طلاق دغدغه هایی دارد و نگران آن است که بعد از طی مراحل قانونی مرد در دفترخانه حاضر نشود و اجازه جاری شدن صیغه طلاق را ندهد، ضمن حکم طلاق، وکالت در طلاق را دریافت کند، تا راسا یا با همراهی وکیل صیغه طلاق را جاری کند 

باید توجه کرد چنانچه مهلت سه ماهه منقضی شود و زوجین برای طلاق اقدام نکنند، باید مراحل طلاق توافقی را از ابتدا دوباره طی کنند. اجرای صیغه طلاق در دفترخانه از وظایف وکیل نیست، اما اگر زوجین چنین خواسته ای داشته باشند می توانند با وکیل توافق کنند تا تمام مراحل را شخصاً انجام دهد.

سوالات متداول

هزینه حق الوکاله در موضوع طلاق توافقی تقریبا ثابت هست. اختلاف قیمت جزئی که وجود دارد شامل هزینه های دادرسی، آزمایشگاه و دفترخانه می باشد. در حال حاضر حق الوکاله طلاق توافقی در جدود سه و نیم میلیون تومان برای هر یک از زوجین می باشد.

بله. معمولا هزینه دفترخانه برای اجرای صیغه طلاق و هزینه برخی از گواهی ها برعهده زوجین می باشد.

هزینه حق الوکاله چون طلاق به صورت توافقی است هر یک از زوجین باید سهم خود را بپردازند.

اگر زوجین بدون حضور وکیل باتجربه بخواهند روند دادرسی را طی نمایند حدود سه ماه و با حضور وکیل حتی تا ده روز هم قابل کاهش است.

پرداخت اقساطی معمولا با توافق وکیل یا موسسه حقوقی امکان پذیر است. اما در حال حاضر با توجه به کوتاهی روند پیگیری آن توسط وکیل در اغلب موارد بصورت نقدی دریافت خواهد شد.