افراد زیادی هستند که در زمینه مسکن و املاک فعالیت می کنند. به نوعی شغل آنها محسوب شده و منبع درآمد آنها از این راه به دست می آید. اما آیا شما تاکنون با کلمه قدرالسهم آپارتمان ها یا زمین ها آشنا شده اید؟ یا حتی این کلمه به گوشتان خورده است؟

شاید این کلمه برای کسانی که در شهرهای کوچک و خانه های ویلایی زندگی می کنند چندان کارایی نداشته باشد. اما تمامی افرادی که در شهرهای بزرگ و به خصوص آپارتمان ها سکونت دارند، با کلمه قدرالسهم آپارتمان آشنایی دارند.

زیرا برای این دسته از افراد که قصد خرید و فروش آپارتمان را دارند، آگاهی از نحوه قیمت گذاری آپارتمان ها و زمین ها بسیار مهم است. یکی از مهمترین مسائلی که باید در قیمت گذاری ملک مورد نظر به آن توجه شود، میزان قدرالسهم آپارتمان است.

 اما از آنجایی که بسیاری از مردم اطلاعات کمی در خصوص قدرالسهم دارند، معمولا در معاملات خود دچار مشکلات بسیاری می شوند. برای جلوگیری از برزو هر نوع مشکل حقوقی در حین عقد قرارداد، بهتر است اطلاعات لازم را در خصوص قدرالسهم بدست آورید. 

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۸۸۶۲۲۱۷۸ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

قدرالسهم آپارتمان چیست؟

بسیاری از افرادی که در مورد قدرالسهم اطلاعات کافی ندارند، اصولا با مراجعه به مشاوره حقوقی حضوری می توانند بسیاری از سوالات خود را در این خصوص پاسخ دهند. اما در صورتی که دسترسی به مشاوره ندارید، کافیست با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کلی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. 

منظور از قدرالسهم آپارتمان در اصل مقدار سهم از کل زمینی است که برای کل مجتمع آپارتمانی در نظر گرفته شده است. یا به نوعی مجتمع در آن زمین ساخته شده است. از قدرالسهم با عنوان سهم اعیان از عرصه نیز بسیار یاد می شود. 

اصولا طبق قانون بیشترین مواقعی که لازم است اقدام به تعیین قدرالسهم آپارتمان نمود، در زمان تقسیم ارث، خراب کردن آپارتمان و ساخت مجدد آن است.

قدرالسهم آپارتمان

هر چه قدر میزان قدرالسهم آپارتمان بر روی زمینی بیشتر باشد، ملک از ارزش بالاتری برخوردار خواهد بود. پس با این احتساب تمامی آپارتمان هایی که در مساحت های بزرگ ساخته شده اند، به مراتب از قدرالسهم بیشتری نیز برخوردار بوده و ارزش بالاتری هم دارند. 

مثلا تصور کنید یک آپارتمان در زمینی با مساحت 2000 متر ساخته شده باشد. هر یک از واحد های آپارتمانی در این چنین زمینی، علاوه بر این که از ارزش ذاتی ملک برخوردار هستند، دارای ارزش مازادی نیز می باشند. زیرا به هر یک از آنها قدرالسهم آپارتمان بالایی تعلق می گیرد. 

پس در صورتی که قصد خرید چنین ملکی دارید، می توانید به عنوان قدرالسهم بالای آپارتمان خریداری نموده خود، به چشم یک امتیاز نگاه کنید. در حالت عادی این مسئله نمی تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت آپارتمان بگذارد. اما در صورتی که مسئله دیگری مطرح شود، این میزان قدرالسهم به عنوان یک امتیاز با ارزش به شمار خواهد رفت. 

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۸۸۶۲۲۱۷۸ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

میزان آگاهی از قدرالسهم

این سوال برای بسیاری از خریداران و فروشندگان ملک مطرح می شود که آیا کسب اطلاع از میزان قدرالسهم آپارتمان لازم است؟ یا تنها مراجعه به یک وکیل ملکی در حین عقد قرارداد می تواند مشکلات خاص در این خصوص را برطرف نماید؟ 

مسلما کسب اطلاعات در خصوص قدرالسهم می تواند برای خریدار این امتیاز را به بار آورد که ملکی را خریدار نماید که در آینده از ارزش نهایی بالایی برخوردار باشد. پس بهترین انتخاب برای خرید آپارتمان، ساختمان هایی هستند که از متراژ زمین بالایی برخوردار هستند اما تعداد واحد های آپارتمانی آنها کم است. 

این مسئله منجر می شود تا قدرالسهم آپارتمان بیشتر شده و ارزش ملک را در آینده بالا ببرد. البته خریدار در زمان خرید ملک تنها واحد اصلی را خریداری نموده و چیزی مازاد بر هزینه قدرالسهم پرداخت نمی کند. همین امر نیز منجر شده است تا بسیاری از مردم در زمان بروز مشکل، با فقدان قوانین و اسناد قانونی در مورد قدرالسهم مواجه شوند. 

باید بیان نماییم که در حال حاضر پرونده های بسیاری در دادگاه ها با موضوع دعاوی ملکی وجود دارد، که بیشتر آن ها بر سر میزان قدرالسهم آپارتمان با یکدیگر اختلاف دارند. پس برای پیشگیری از این قبیل مشکلات بهتر است در زمان خرید ملک، ساخت و ساز،یا حتی تقسیم آن حتما به یک کارشناس یا مشاور حقوقی مراجعه نمایید. 

از سوی دیگر حتما در زمان تخریب و ساخت و ساز ملک، قدرالسهم آپارتمان را مشخص نمایید. تا بعد از ساخت در این خصوص با مشکلی مواجه نشوید. بیان این نکته خالی از لطف نیست که نحوه محاسبه ملک های تجاری یا مجتمع های مسکونی در مورد قدرالسهم با دیگر املاک متفاوت است. 

انباری و پارکینگ جز قدرالسهم هستند؟

برخی بر این باور هستند که چون در زمان خرید میزان قیمت آپارتمان بسته به داشتن یا نداشتن مکان هایی همچون انبارها و پارکینگ ها متفاوت است، آیا در زمان محاسبه قدرالسهم آپارتمان نیز به آنها توجه می شود؟باید بگوییم بله. 

در صورتی که در زمان خرید آپارتمان هر یک از این محیط های بیان شده با متراژ مشخص در قرارداد ذکر شود، در زمان محاسبه قدرالسهم نیز به آنها توجه خواهد شد. در غیر این صورت به هیچ عنوان نمی توانید در زمان محاسبه قدرالسهم آپارتمان به هر یک از آنها اشاره نمایید. 

البته این مسئله را باید در نظر گرفت که هر متر از فضای غیر مسکونی که متعلق به یک واحد مسکونی می باشد، دارای ارزش کمتری نسبت به هر متر واحد مسکونی دارد. پس برای محاسبه آن باید از یک ضریب همچون یک دهم یا یک بیستم استفاده کرد. 

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که درست است در زمان خرید واحد مسکونی انبار و پارکینگ با قیمت اضافه تری بر روی ساختمان به فروش می رسد، اما در زمان محاسبه قدرالسهم آپارتمان ارزش تمامی این فضاهای غیر مسکونی، نسبت به ارزش هر متر واحد مسکونی کمتر خواهد بود. 

اصولا در زمان محاسبه قدرالسهم یک واحد آپارتمانی، باید از دو عدد اصلی که همان متراژ ساختمان و متراژ عرصه می باشد استفاده نمود. که این مسئله در مورد آپارتمانهایی که دارای واحد هایی با متراژ یکسان هستند، با اپارتمان های دیگری که واحد های آنها دارای متراژ یکسان نیستند، متفاوت خواهد بود.