5/5 - (1 امتیاز)

مطالبه وجه کارت به کارت یکی از دردسرهایی است که برخی افراد با آن مواجه هستند. بسیار پیش آمده که شما برای پرداخت وجه به خودپرداز بانک مراجعه کنید. اما در هنگام وارد کردن اعداد شانزده رقمی کارت عابر بانک دچار اشتباه می شوید و مبلغ مورد نظر به حساب شخص دیگری واریز می گردد. گاهی هم قصد خرید کالایی را دارید. از طریق خودپرداز بانک یا اپلیکیشن های موجود پول را به حساب فروشنده واریز می کنید اما هیچ کالاهایی به دست شما نمی رسد. 

در حال حاضر انتقال وجه از طریق خودپرداز به حساب کلاهبرداران نیز یکی از روش های ربودن اموال دیگری است. به این ترتیب که شخص به دستور کلاهبردار به عابر بانک مراجعه کرده و با وعده های دروغین برنده شدن در قرعه کشی به طور اشتباه مبلغ مورد نظر را به حساب کلاهبردار واریز می کند. 

در تمام موارد گفته شده شما مالباخته هستید و برای مطالبه وجه کارت به کارت باید هر چه سریعتر وارد عمل شوید. اقدامات بانکی و حقوقی وجود دارد که در صورت عمل به آن امکان برگردان مال از دست رفته وجود دارد. 

خط پاسخگویی وکلای پاسارگاد : ۲۶۷۶۱۷۵۰-۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

مشاوره حقوقی مطالبه وجه کارت به کارت

مطالبه وجه کارت به کارت نیاز به اقدام فوری افراد دارد. شما به محض آنکه از انتقال پول به حساب دیگری مطلع شدید باید اقدام کنید. اولین راه یافتن صاحب حساب است. توجه داشته باشید که در این مواقع جمع آوری و نگهداری مدارک و اسناد اهمیت زیادی دارد. بنابراین رسیدهایی که از خودپرداز دریافت کرده اید را نگهداری نمایید. 

مطالبه وجه کارت به کارت ممکن است پروسه زمان‌بری باشد. اما اگر از بهترین وکیل مالی استفاده نمایید سریعتر می توانید به نتیجه برسید. گاهی مبلغی که از حساب خارج شده است ناچیز به نظر می رسد. اما اگر شخص اقدامات قانونی را انجام دهد می تواند مانع از گسترش کلاهبرداری در جامعه شود.

مطالبه وجه کارت به کارت

آیا امکان مطالبه وجه پرداختی وجود دارد؟

ممکن است این پرسش برای شما به وجود آید که آیا اساسا مطالبه وجه کارت به کارت امکان پذیر است؟ باید گفت برخی پرونده ها ممکن است دردسرهای بیشتری داشته باشد اما احقاق حق در هر حال ممکن است. افراد با کمک وکیل متخصص در امور حقوقی می توانند اقدامات لازم را انجام دهند. 

ماده ۲۶۵ قانون مدنی بیان می کند:

هر کس مالی به دیگری بدهد ظاهر در عدم تبرع است بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون اینکه مقروض آن چیز باشد‌ می تواند استرداد کند. 

با توجه به این ماده قانونی هرکس مالی را به دیگری پرداخت کند فرض بر این است که مقروض بوده است. بنابراین اگر شخصی مالی به حساب دیگری واریز کند اما دینی نداشته باشد می تواند مال پرداختی را مطالبه نماید. مطالبه وجه کارت به کارت به حساب شخص دیگر درحالیکه پرداخت کننده هیچ دینی به دیگری ندارد قابل پیگیری خواهد بود. 

به طور کلی اسنادی مانند رسید وجه کارت به کارت، رسید دریافت وجه، فاکتور فروش، فیش واریزی جزو اسناد عادی به شمار می آیند. مطالبه وجه کارت به کارت به کمک سند عادی یکی از دعاوی حقوقی است که در دادگاه مطرح می شود. افراد با کمک وکیل حقوقی می توانند چنین دعاوی را پیگیری نمایند.

چگونگی مطالبه وجه کارت به کارت

ممکن است شما اشتباها مبلغی به حساب شخص دیگری واریز کنید. یا اینکه پول را بدون آنکه مقروض باشید مثلا برای خرید کالا به حساب دیگری ریخته و کالایی دریافت نکنید. در این شرایط اگر از شخص دریافت کننده وجه تنها یک شماره حساب دارید باید به بانک مربوطه مراجعه نمایید. موضوع انتقال وجه از طریق کارت به کارت را اعلام کرده و از مسئول بانک مشخصات شخص را بخواهید. 

در اولین اقدام شما می توانید از طریق مسئول بانک یا شخصاً مسئله بازگشت وجه کارت به کارت را به دریافت کننده پول اطلاع دهید. در برخی مواقع اشخاص همکاری کرده و پولی که به اشتباه به حسابشان واریز شده است را به مالک اصلی بر می گردانند.

اما گاهی افراد با انکار موضوع یا ادعای اینکه شما به ایشان بدهکار بوده اید از برگردان مال خودداری می کنند. در این شرایط اقدام بعدی ثبت شکایت می باشد. 

نحوه شکایت در مطالبه مالی

برای مطالبه وجه کارت به کارت زمانی که دریافت کننده پول با شما همکاری نمی کند باید شکایتنامه تنظیم کنید. با اطلاعاتی که از بانک دریافت کرده اید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و شکایتنامه ای علیه شخص دریافت کننده وجه تهیه نمایید.

در برخی مواقع زمانی که اشخاص برای واریز وجه، سند رسمی در اختیار ندارند باید از سایر دلایل و امارات کمک بگیرند. وجود دو شاهد که شهادت دهند خواهان بدون مدیون بودن وجه را واریز نموده می تواند به نفع واریز کننده وجه باشد. 

در مطالبه وجه کارت به کارت اقرار خوانده یکی از دلایل محکمی است که به نفع خواهان انجام می شود. اگر خوانده در دادگاه اقرار کند که بدون آنکه دینی در میان باشد مال را دریافت کرده محکوم به برگردان مال خواهد بود. 

نحوه شکایت مطالبه وجه

اثبات بدهی یا دین در مطالبه وجه

چنانچه پرونده مطالبه وجه کارت به کارت در دادگاه مطرح شود خوانده باید با ارائه مدارک و اسناد مقام قضایی را اقناع نماید که خواهان به وی مدیون بوده است. به عبارت دیگر بار اثبات مدیون بودن خواهان به عهده خوانده می باشد. 

این موارد هشداری است برای افراد که در روابط مالی خود نهایت دقت را داشته باشند. به طور مثال اگر شخصی پول دستی به کسی قرض دهد بدون آنکه شاهدی بر این موضوع بگیرد یا رسید دریافت کند. چنانچه پس از مدتی مقروض مال را از طریق انتقال وجه برگرداند می تواند ادعا کند که بدون وجود دین مال را پرداخته است. در این مواقع بار اثبات مدیون بودن به عهده صاحب مال است. به طور حتم اثبات چنین مواردی در دادگاه دشوار خواهد بود. 

بنابراین اولین توصیه حقوقی آن است که افراد در روابط مالی خود دقت کرده و چنانچه ابهامی در این موارد دارند به مشاوره حقوقی آنلاین مراجعه نمایند. مطالبه وجه از جمله اختلافات حقوقی است که در روابط مالی افراد بروز خواهد کرد. کمک گرفتن از وکیل حقوقی در پیگیری چنین پرونده هایی موثر می باشد.