5/5 - (1 امتیاز)

امروزه در تمام معاملات تجاری از اسناد تجاری استفاده می شود. این سوال ممکن است برای بسیاری از افرادی که در کار معاملات تجارتی هستند، پیش آید که برای انجام معاملات چک بهتره یا سفته؟ در این مطلب به تفاوت بین چک و سفته خواهیم پرداخت. برای گرفتن پاسخ این سوال که چک بهتره یا سفته؟ با ما همراه باشید. همچنین برای دریافت مشاوره حقوقی از بهترین وکیل چک و سفته تهران با گروه وکلای پاسارگاد در ارتباط باشید.

سفته چیست؟

سفته به طلب یک سند تجاری تلقی می شود که شخص صادر کننده این سند تجاری متعهد می شود، مبلغ درج شده در آن را به صورت عندالمطالبه و یا در تاریخ مشخص شده به دارنده سفته پرداخت نماید. دلیل اصلی استفاده از سفته در بین بازرگانان، وجود خطرات ناشی از نقل و انتقال پول و رواج دادن تجارت بین الملل می باشد. امروزه از این سند تجاری به عنوان یک سند اعتباری جهت سرمایه گذاری های کوتاه مدت در موارد زیر استفاده می شود:

  • واحدهای تولیدی
  • واحدهای صنعتی
  • واحدهای تجاری
  • واحدهای خدماتی

چک چیست؟

چک یکی دیگر از اسناد تجاری است که در برگه مخصوص به خود نگارش می شود. دلیل اصلی تصویب چک، جایگزین نمودن آن به جای پول نقد است. همچنین چک وسیله ای جهت پرداخت های نقدی می باشد، تا افراد در معاملات روزمره خود به جای استفاده از پول نقد، از چک استفاده نمایند.

همچنین زمانی چک صادر می شود که صادر کننده چک به اندازه مبلغ درج شده در چک، موجودی در حساب خود داشته باشد. در واقع فردی که اقدام به صدور چک می کند به جای رفتن به بانک و گرفتن پول نقد و پرداخت آن به شخصی دیگر می تواند، مبلغ مورد نظر را در چک درج نماید و چک را به فرد مقابل تقدیم نماید. برای آگاهی از انواع چک حقوقی و کیفری و شرایط مطالبه وجه با یک وکیل حقوقی با تجربه مشورت نمایید.

چک بهتره یا سفته؟

تعریف چک مطابق ماده ۳۱۰ قانون تجارت‌

براساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت «چک نوشته ‌ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد، کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند.»

بر اساس قانون، چک باید توسط بانک صادر شود. چک هایی که توسط موسسه های مالی و صندوق های قرض الحسنه صادر می شوند، چک محسوب می شوند، اما مشمول حمایت های قانونی مربوط به صدور چک نخواهند شد.

چک بهتره یا سفته؟

بدون شک، چک دارای امتیازاتی است که سفته فاقد آن ها می باشد. بنابراین در معاملات گرفتن چک اولویت اول می باشد. در صورتی که نتوان از طرف مقابل چک دریافت کرد، از وی سفته به عنوان سند تجاری گرفته می شود.

به دلایل زیر در انجام معاملات چک بهتر از سفته می باشد:

چک از اسناد لازم الاجرای ثبتی به حساب می آید. به طوری که علاوه بر دارا بودن جنبه کیفری و حقوقی، مطابق ماده ۲ قانون صدور چک از طریق اجرای ثبت می توان مبلغ وجه چک را وصول کرد. بنابراین بدون نیاز به طرح دعوی در دادگاه و گذراندن تشریفات دادرسی، می توانید اموال شخص صادر کننده چک را توقیف و به اصطلاح توقیف اموال چک برگشتی نمایید. و برای وصول چک به مزایده بگذارید. اما اقدام برای مطالبه سفته امری حقوقی است. به طوری که برای مطالبه سفته باید دادخواست مطالبه سفته را به دادگاه تقدیم نمایید.‌ همچنین وصول سفته قابل اجرا توسط ثبت نمی باشد و دارای جنبه کیفری نیست.

قانون گذار به منظور وصول سفته نیز مانند سایر اسناد تجاری، ضمانت اجرا در نظر گرفته است. یعنی دارنده سفته می تواند، بعد از صادر شدن دادنامه از طرف دادگاه حقوقی و صادر نمودن اجراییه، شخص صادر کننده سفته را جلب یا بازداشت نماید و اموال وی را برای مطالبه مبلغ سفته توقیف کند.

به این نکته توجه داشته باشید که همزمان با تشکیل پرونده در دادگاه حقوقی برای مطالبه سفته می توانید، درخواست توقیف اموال شخص صادر کننده سند تجاری سفته را داشته باشید.

در هزینه و زمان مطالبه، چک بهتره یا سفته؟

دارنده چک می تواند به صورت فوری و با صرف هزینه بسیار کم‌ چک فرد را برگشت بزند. ولی برگشت زدن سفته دارای پروسه طولانی و زمان بر می باشد. به طوری که هزینه واخواست سفته ۲۵.۲ درصد می باشد و رسیدگی به این درخواست حدود ۲ ماه طول زمان بر می باشد.

همچنین دارنده سفته برای مطالبه آن باید ۵.۳ درصد هزینه دادرسی از طریق دادگاه حقوقی به صندوق دادگستری پرداخت نماید. در حالت کلی دارنده سفته باید دو برابر هزینه چک برای مطالبه وجه سفته هزینه پرداخت نماید.

در صورتی که بخواهید مبلغ چک را از صادرکننده چک مطالبه نمایید، ابتدا باید چک را به بانک ببرید و برگشت بزنید تا دادگاه به درخواست شما رسیدگی نماید. اما برای مطالبه سفته الزامی به برگشت زدن آن نیست.

در صورتی که سفته را برگشت نزده باشید، دادگاه حکم به محکومیت تضامنی شخصی که سفته را داده است با ضامن و یا ظهرنویس سفته را نخواهد داد.

دادخواست مطالبه چک

تفاوت های میان چک و سفته

وصول چک به سه روش زیر امکان پذیر می باشد:

  • حقوقی(دادخواست )
  • کیفری(شکوائیه )
  • اجرای ثبت امکان پذیر

ولی به منظور مطالبه سفته تنها با مراجعه به دادگاه حقوقی و دادن دادخواست می توانید برای وصول آن اقدام نمایید. همچنین می توانید با پرداخت هزینه بسیار ناچیز به بانک دسته چک خود را دریافت کنید. اما برای دریافت سفته باید براساس هزینه چاپی و مالیات دریافتی هزینه زیادی پرداخت نمایید.

در چک بدون اینکه نیاز به پرداخت هزینه اضافی باشد می توان هر مبلغی را تا بینهایت درج نمود. اما در مورد سفته، ارزش آن مشخص و به اندازه مبلغ چاپی روی آن می باشد.

صادر نمودن چک بلامحل اگر حائز شرایط خاص باشد جرم به حساب می آید و در قانون برای آن مجازات هایی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که پرداخت نکردن وجه سفته در هیچ شرایطی جرم به حساب نمی آید و مجازاتی در پی نخواهد داشت. همچنین عدم پرداخت وجه سفته باعث سوء سابقه کیفری برای شخص صادر کننده آن نمی شود.

چک توسط همه بانک های کشور چاپ می شود و به مشتریان داده می شود. ولی سفته تنها توسط بانک ملی چاپ می شود.  

در حالت کلی برای پاسخ به این سوال که چک بهتره یا سفته؟ باید گفت در تمام معاملات، گرفتن چک دارای اولویت بسیار بالاتری نسبت به سایر اسناد تجاری از جمله سفته می باشد.