5/5 - (2 امتیاز)

طلاق نیازمند شرایطی است که باید توسط مراجع قانونی راستی آزمایی شود. گواهی عدم بارداری در طلاق از جمله مواردی است که زوجین ملزم به ارائه آن هستند. بارداری آثار حقوقی به دنبال دارد که قبل از صدور حکم طلاق باید درباره آن تعیین تکلیف شود. افراد برای تسریع در روند طلاق می توانند به وکیل طلاق مراجعه کرده و اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورند. 

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۲۲۹۲۰۵۶۲-۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

لزوم دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق

دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق جزو الزامات قانونی است و قانونگذار برای حمایت از خانواده زوجین را موظف کرده است که آزمایشات مربوط به بارداری را در مراکز مورد تایید قوه قضائیه انجام دهند و گواهی لازم را ارائه نمایند. 

در فقه شرایطی برای طلاق در نظر گرفته شده است، از جمله آنکه زن در هنگام جاری شدن صیغه طلاق در ایام عادت ماهیانه یا در دوران نفاس نباشد. اما بارداری زن را به عنوان مانع جاری شدن صیغه طلاق مطرح نکرده است. بنابراین اثبات بارداری زن تنها در قوانین ایران مورد تاکید قرار گرفته، تا روابط زناشویی و امور مربوط به خانواده در چارچوب قانون قرار بگیرد.

گواهی عدم بارداری در طلاق

مستند قانونی الزام به دریافت گواهی عدم بارداری 

قانونگذار در ماده ۳۱ قانون حمایت از خانواده آورده است که:

ارائه گواهی پزشک ذیصلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است، مگر آنکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند.

همانطور که در این ماده قانونی آمده، گواهی عدم بارداری در طلاق  برای صدور حکم نیاز نیست، اما برای ثبت آن باید این گواهی ارائه شود. دلیل اصرار قانونگذار در تعیین باردار بودن با نبودن زن مشخص کردن نسب طفل است. در صورتی که زن باردار باشد باید دادگاه مسئله ولایت و نسب فرزند را مشخص کند و الزامات قانونی برای دریافت شناسنامه رعایت شود.

نکته بعد پرداخت نفقه فرزند است. در صورتی که زن باردار باشد، مرد باید پس از جاری شدن طلاق تا پایان دوران بارداری نفقه زن را بپردازد. بعد از تولد نوزاد نیز پدر الزام به پرداخت نفقه فرزند دارد و در مراحل طلاق دادگاه پدر را ملزم به انجام دستورات قانونی می نماید. 

حضانت فرزند مسئله دیگری است که وابسته به دریافت گواهی عدم بارداری است. در صورتی که مشخص شود زن باردار است، باید در حین جدایی درباره حضانت فرزند تعیین تکلیف شود و سرپرستی کودک را پس از تولد یکی از والدین به عهده بگیرند. 

با اعلام بارداری زن دادگاه درباره نحوه ملاقات کودک تعیین تکلیف خواهد کرد، بنابراین ملاحظه می شود که الزام قانونگذار برای تعیین بارداری یا عدم بارداری زن دلایل محکمی دارد. 

شرایط دریافت گواهی عدم بارداری

قرار گرفتن در پروسه طلاق شرط صدور گواهی عدم بارداری در طلاق است. دفترخانه طلاق زوجین را موظف به دریافت گواهی عدم بارداری خواهد کرد و در صورتی که این گواهی ارائه نشود، طلاق ایشان ثبت نخواهد شد. باید توجه داشت که الزام قانونگذار تنها برای ثبت قانونی طلاق است، وگرنه بارداری از نظر فقهی مانعی برای جاری شدن صیغه طلاق نیست و زن می تواند در دوران بارداری به دفترخانه طلاق مراجعه کرده و صیغه طلاق میان زوجین خوانده شود.

بارداری زن می تواند بر مسائل مختلفی تاثیرگذار باشد. در صورتی که مشخص شود زن باردار است، پس از جاری شدن طلاق باید تا زمان وضع حمل عده نگه دارد و مدت عده ایشان به اندازه ماه های بارداری خواهد بود. 

مراحل دریافت گواهی عدم بارداری در طلاق

در هر نوع طلاقی زوجین مکلف هستند که گواهی عدم بارداری در طلاق را دریافت کنند. به خصوص در طلاق توافقی ارائه گواهی عدم بارداری یکی از مدارک مهم برای تشکیل پرونده زوجین می باشد.

در برخی مواقع دادگاه ارائه گواهی عدم بارداری را الزامی می داند، بنابراین زوجین باید به آزمایشگاهی که مورد تایید قوه  قضائیه باشد مراجعه کرده و جواب آزمایش را به دادگاه تحویل دهند. 

اما به طور کلی ارائه گواهی عدم بارداری در مرحله ثبت طلاق در دفترخانه نیاز می باشد. در صورتی که زوجین به وجود چنین و بارداری زن اقرار داشته باشند نیاز به انجام آزمایشات بارداری نیست و دادگاه بر اساس اظهارات ایشان درباره نفقه و حضانت کودک تعیین تکلیف خواهد کرد. 

اگر زن باکره و یائسه باشد، احتمال بارداری ایشان رد می شود و نیاز به تست بارداری نیست، اما یائسه بودن زن باید در محکمه ثابت شود و همچنین دختر باکره باید به پزشکی قانونی مراجعه کرده و گواهی سلامت بکارت را در دادگاه ارائه نماید. گواهی عدم بارداری توسط آزمایشگاه های معتبر و مورد تایید قوه قضاییه انجام می گیرد، که می تواند تحت پوشش دادگستری یا خارج از آن باشد. اما دختر باکره برای تعیین بکارت خود باید حتما به پزشکی قانونی مراجعه کند.

برگه آزمایش عدم بارداری

مدت اعتبار گواهی عدم بارداری

همانطور که گفته شد در برخی موارد نیاز است که در مرحله دادگاه گواهی عدم بارداری در طلاق گرفته شود و در برخی دیگر هنگام ثبت طلاق این گواهی باید به مسئول دفترخانه ارائه شود. با توجه به مدت اعتبار گواهی عدم بارداری مهم خواهد بود، که در چه مرحله ای این گواهی دریافت شود. 

مدت اعتبار این گواهی سه ماه است، بنابراین اگر دادگاه زوجین را الزام به دریافت این گواهی نماید و پروسه جدایی به طول بیانجامد، زوجین موظف هستند در هنگام ثبت طلاق گواهی معتبر و جدیدی ارائه دهند. 

در صورتی که دادگاه گواهی را تقاضا کند و اقدامات مربوط به طلاق به سرعت انجام شود، قبل از تاریخ انقضاء گواهی بارداری زوجین باید برای ثبت طلاق خود اقدام نمایند. 

اما اگر فقط در مرحله ثبت طلاق در دفترخانه گواهی عدم بارداری خواسته شود، زوجین می توانند در همان زمان برای انجام آزمایشات عدم بارداری اقدام کنند. 

مراجعه به کارشناس حقوقی می تواند در این باره راهنمایی های لازم را در اختیار افراد قرار دهد. ورود وکیل خانواده به پرونده طلاق کمک می کند که بسیاری از اقدامات به سرعت انجام شود و زوجین با آگاهی از چگونگی تشکیل پرونده مراحل طلاق خود را پشت سر بگذارند. 

امور طلاق توافقی در صورتی که توسط وکیل متخصص در طلاق توافقی انجام شود در مدت زمان کوتاه و با صرف هزینه اندک انجام خواهد شد. در سایر طلاق ها با وجود اختلافاتی که میان زوجین وجود دارد، حضور وکیل کمک می کند که از فشار و استرس موکل کاسته شود و وکیل به عنوان نماینده قانونی ایشان تمام امور حقوقی و مراحل قضایی را انجام دهد.