چک ، سندی است که بر طبق آن صاحب حساب بانک صادر کننده به شخصی که چک در وجه آن صادر شده این اجازه را می‌دهد که به اندازه مبلغ درج شده در آن از حساب وی برداشت نماید. با توجه به توضیح فوق کاملا مشخص است که اهمیت آن به چه میزان است. بنابراین لازم است، در صدور چک دقت زیادی صورت گیرد. بسیاری از افراد در هنگام صدور و یا دریافت آن به دلیل نا آگاهی از قوانین آن، در دام افراد دیگر و یا جهل خود گرفتار می‌شوند. بنابراین، توصیه می‌شود در صورت آشنایی به قوانین چک و یا معامله‌های بزرگ حتما از مشاوره حقوقی تخصصی و نظر وکیل چک متبحر استفاده نمایید.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

مهمترین اجزای آن که می‌بایست به آن‌ها توجه نمود، عبارتند از :

  • نام و نام خانوادگی حساب در پایین برگه

  • لوگوی بانک در بالای برگه

  • مهر شعبه بانک محل صدور

  • سریال برگه

چک

اجزای تکمیل شونده چک

همچنین برای اعتبار پیدا کردن، صاحب آن باید موارد زیر را تکمیل نماید :

  • تاریخ وصول

  • مبلغ

  • تعیین ذینفع و در صورتی که تعیین نگردد، ملاک شخص حامل آن خواهد بود.

  • امضا که مهمترین بخش می‌باشد.

قوانین چک بسیار گسترده و متنوع است و نمی‌توان تمام موارد را در چند سطر خلاصه نمود. یکی از مهمترین مسائلی که در این حوزه مطرح است، حقوقی یا کیفری بودن آن می‌باشد. حقوقی و کیفری بودن از جمله اصطلاحاتی است که در مورد چک بلامحل و برگشتی به کار می‌رود. در صورتی که کیفری باشد، می‌توان حکم جلب شخص را گرفت و وی را روانه زندان نمود. چک‌ کیفری روند رسیدگی سریع‌تری نسبت به حقوقی دارد. در صورت که حقوقی باشد، در صورت وجود مال به نام صادر کننده می‌توان وجه آن را از وی گرفت.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

چک حقوقی

در موارد زیر از نظر قانونی چک حقوقی است:

اگر شخصی که چک در وجه وی صادر شده، ظرف ۶ ماه از تاریخ مندرج در آن (تاریخ وصول) به بانک مراجعه نکند و گواهی عدم پرداخت دریافت نکند، حقوقی است.

در صورتی که فردی که چک در وجه وی صادر شده، ظرف ۶ ماه از تاریخ گواهی عدم پرداخت شکایت کیفری ننماید، حقوقی است.

 

در صورتی که چک وعده دار باشد، حقوقی است. این موضوع یکی از حساسترین مباحث است! چکی قابلیت طرح کیفری دارد که روز باشد. در واقع چکی که برای تاریخی غیر از تاریخ روز باشد، اساسا حقوقی است. البته صادر کننده باید به روز نبودن آن را به اثبات برساند. یعنی بتواند ثابت کند که آن را مثلا دو ماه پیش برای تاریخ وصول کشیده است.

در صورتی که بدون تاریخ باشد و یا اثبات گردد که صادر کننده تاریخ نزده، حقوقی است.

در صورتی که صادر کننده  فوت کند، حقوقی است.

در صورتی که در متن آن، جهت ضمانت بودن ذکر شود، حقوقی است.

و بسیاری موارد دیگر!

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

همانطور که مشاهده می‌شود، قوانین چک بسیار گسترده و پیچیده است و باید در هنگام صدور و یا دریافت آن حتما از مشاوره حقوقی استفاده شود. موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی و قبول پرونده در زمینه وصول مطالبات، چک برگشتی و قراردادهای مالی می‌باشد.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۱ ۲۳:۲۳:۲۳ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید