حذف نام همسر

//حذف نام همسر

بسیاری از مراجعین ما در حوزه ثبت احوال خواستار حذف نام همسر بعد از طلاق بدلایل متعددی از جمله ازدواج مجدد، یادآوری دوران تلخ گذشته و … می باشند. البته زن یا مرد می توانند قبل از ازدواج با درخواست صدور گواهی تجرد از این موضوع اطلاع پیدا کنند. حذف نام همسر از شناسنامه تابع قوانین و شرایط زیر می باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

ماده ۳۳ قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است : “کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه موارد زیر درج خواهد شد: در شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است درج خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در شناسنامه درج نخواهد شد.”

حذف نام همسر

حذف نام همسر از شناسنامه شوهر

حذف نام زن از شناسنامه مرد در صورت طلاق و بعد از ازدواج مجدد ( بصورت رسمی ثبت شده باشد. ) و با اطلاع همسر دوم از ازدواج قبلی اتفاق خواهد افتاد. شایان ذکر است با توجه به قانون منظور از همسر دوم بمعنی فقط ازدواج دوم نمی باشد و شامل ازدواج های بعدی هم خواهد شد.

حذف نام همسر از شناسنامه زن

حذف نام مرد از شناسنامه زن کمی دشوار تر از مورد قبل می باشد و  منوط به دوشیزه بودن زن ( باکرگی ) در دوران عقد که قابل اثبات توسط سند طلاق است می باشد. این مورد برای مرد هم قابل انجام است. بنابراین زنانی که اقدام به ازدواج های بعدی می نمایند و یا باکره نیستند نمی توانند از این قانون استفاده نمایند. البته در صورت فوت مرد و ازدواج مجدد، زن می تواند اقدام به حذف نام همسر فوت شده خود نماید.

در تمامی موارد فوق حذف نام پدر و یا مادر از شناسنامه فرزندان انجام نخواهد شد.

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد دارای بهترین وکیل های تهران و شهرستان در زمینه ثبت احوال می باشد. شما عزیزان می توانید با برقراری ارتباط با موسسه از مشاوره حقوقی رایگان حذف نام همسر از شناسنامه بهره مند گردید و در صورت لزوم اقدام به انجام آن فرمایید.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

۱۳۹۷-۱-۳۰ ۰۱:۳۴:۲۱ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید