سفته

سفته یک نوع سند تجاری است که براساس آن صادر کننده متعهد می‌شود که مبلغی معین را در زمانی مشخص به گیرنده پرداخت نماید. سفته یکی از اسنادی است که همانند چک در جامعه امروز و عمدتا در بحث ضمانت رواج زیادی پیدا کرده است. به همین منظور افرادی که می‌خواهند آن را صادر کنند باید از قوانین آن آگاهی کامل داشته باشند، تا دچار مشکلات حقوقی نشوند.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

در سفته باید موارد زیر، تکمیل شده باشد تا اعتبار قانونی داشته باشد :

سفته قانونی

  • نام و نام خانوادگی صادرکننده

  • نام و نام خانوادگی گیرنده

  • مبلغ قابل پرداخت

  • زمان و محل پرداخت وجه

  • آدرس فرد صادر کننده

سفته

در صورتی که بدون نام باشد، به شخص دارنده این اختیار داده می‌شود که آن را به شخص دیگری منتقل کند. البته در صورت که حواله کرد آن خط زده شود، فرد نمی‌تواند سفته را انتقال دهد.

نکات بسیار مهم در این مورد آن است که سفته در کل دارای ماهیتی حقوقی است، مگر آن که فرد گیرنده در صورت عدم پرداخت، آن را واخواست نماید. در صورتی که فرد گیرنده ظرف ده روز از تاریخ وصول، آن را واخواست کند، سفته ماهیت کیفری پیدا کرده و می‌توان برای حکم جلب صادر کننده اقدام نمود. واخواست در برگه‌های رسمی دادگستری تنظیم شده و در واقع اعتراض رسمی گیرنده نسبت به عدم پرداخت وجه توسط صادر کننده است.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

همانطور که ذکر شد، این اوراق دارای پیچیدگی‌ها و قوانین خاصی است که برای اطلاع از جنبه‌های مختلف آن در پرونده‌های مالی مختلف باید از مشاوره حقوقی استفاده نمود. وکیل با اطلاع دقیق از قوانین و تبحر لازم در طرح لوایح و دعاوی می‌تواند موجبات آرامش خاطر و رضایت موکل و رسیدن به حق وی را فراهم کند. موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد در زمینه دعاوی مالی به خصوص چک و سفته بهترین وکیل تهران و سراسر کشور را به شما معرفی می‌نماید. جهت مشاوره حقوقی و ارجاع کار به وکیل با موسسه تماس حاصل فرمایید.

۱۳۹۷-۲-۲ ۱۸:۰۷:۲۴ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید