نفقه در مفاهیم حقوقی به معنای برآوردن نیازهای مادی متعارف همسر و فرزندان مانند خوراک، پوشاک، مسکن، اثاثیه، هزینه‌های درمان و بهداشت و سایر نیاز معقول و مشروع همسر و فرزندان می‌باشد. نکته مهم این است که در ازدواج دائم، مرد باید نفقه زن را بپردازد، اما در ازدواج موقت، قانونا به زن تعلق نمی‌گیرد. همچنین، لازمه مطالبه آن تمکین زن از شوهر است.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

شرایط نفقه

نفقه در قانون کشور ما دارای شرایط زیر است:

  • نفقه زن بر تمام افراد واجب‌النفقه شوهر اولویت دارد. یعنی اگر توانایی مالی پرداخت آن به اقارب نسبی واجب‌النفقه خود را نداشته باشد، فقط نفقه زن را می‌پردازد.

  • جزو دیون و بدهکاری مرد است. یعنی زن می‌تواند نفقه سال‌های گذشته و به هر میزان که باشد، را مطالبه نماید و گذشت زمان موجب از بین رفتن حق زن نمی‌شود.

  • پرداخت آن فقط از سمت مرد انجام می‌شود.

نفقه
  • پرداخت نفقه زن مشروط به ثروتمند بودن زن نیست. یعنی زن هر چقدر هم که ثروتمند باشد، می‌تواند آن را دریافت کند. حتی ثروتمند بودن زن موجب می‌شود که مقدار تعیین شده از سوی دادگاه بیشتر هم باشد!

  • جزو دیون ممتاز است. به این معنا که در صورتی که مرد بدهی‌های متعدد داشته باشد و یا فوت نماید، نفقه زن همانند مهریه وی بر سایر بدهی‌های مرد مقدم است و باید ابتدا مهریه و نفقه پرداخت شود. اما این قاعده یک استثنا دارد و آن هم در رهن و یا وثیقه بودن مال شوهر است. به این معنا اگر دارایی مرد تحت رهن و یا وثیقه باشد، نمی‌توان از مال آن را گرفت.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

در این بخش نکات کلیدی که در هنگام تقدیم دادخواست به دادگاه مطرح می‌شود، بیان شده است:

  • ضمانت اجرایی نفقه، هم مدنی و هم کیفری است. از جنبه کیفری چنانچه مرد از پرداخت آن خودداری کند از ۳ ماه و یک روز تا ۵ ماه حبس برای وی درنظر گرفته شده است. از جنبه مدنی، در صورت ترک آن از سوی شوهر زن می‌تواند به دادگاه مراجعه کند تا دادگاه براساس موقعیت و شان اجتماعی زن و عوامل دیگر، میزان مناسب برای زن تعیین نماید.
  • به طور کلی در اثر طلاق، فسخ (باطل شدن) نکاح، نشوز (طغیان و عدم انجام وظایف توسط زن)، ارتداد و یا عدم تمکین زن، آن ساقط می‌شود. اگر طلاق رجعی (قابل بازگشت) باشد، مرد باید در ایام عده هم آن را بپردازد. اما در صورتی که طلاق بائن (بدون بازگشت) باشد، نفقه‌ای به زن تعلق نخواهد گرفت.
  • اگر زن از شوهر خود باردار باشد، تا زمان زایمان به وی نفقه تعلق می‌گیرد. براساس قانون در صورت فوت مرد، زن در ایام عده وفات نفقه ندارد. اما براساس رعایت انصاف چنانچه زن باردار باشد، قضات در صورت باردار بودن زن برای وی نفقه تعیین می‌کنند.
  • در صورتی که زن از حق حبس استفاده کند، نفقه با وجود عدم تمکین به وی تعلق می‌گیرد. این حق در تمامی ازدواج‌های فرد درنظر گرفته شود. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که در صورت ازدواج زن از حق حبس و گرفتن آن نمی‌تواند استفاده کند که تصوری غلط است و در ازدواج‌های بعدی نیز چنین حقی برای وی منظور شده است.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

موسسه وکلای دادگستر پاسارگاد امیدوار است که مطالب فوق برای موکلین عزیز مفید واقع شده باشد، علاوه بر این راهکارهای متعدد دیگری برای گرفتن مهریه و تعیین میزان آن وجود دارد که وکیل نفقه متخصص با استفاده از آ‌ن‌ها می‌تواند در جهت تامین موکل خود استفاده نماید. پرونده‌های این حوزه عموما طولانی و پیچیده هستند که باید از طریق وکیل پیگیری شوند. در صورت تمایل به انجام مشاوره حقوقی و انتخاب وکیل با موسسه تماس حاصل فرمایید.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۱ ۰۱:۰۳:۰۳ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید