مهریه

مهریه ، نوعی تعهد و دین مالی است که مرد در هنگام عقد ملزم به پرداخت آن به همسر خود می‌شود. نکته مهم این که در عقد دائم وجود مهریه شرط لازم نیست به این معنا که در عقد دائم می‌توان حتی آن را درنظر نگرفت! اما در عقد موقت وجود مقدار معین امری لازم است.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

ویژگی های مهریه

براساس قانون مهریه باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • مالیت داشته باشد، یعنی ارزش مالی داشته باشد.

  • قابلیت تملک از سوی زوجه را دارا باشد.

  • به لحاظ ماهیت و کیفیت معلوم و مشخص باشد.

  • دارای منفعت باشد به‌گونه‌ای که عقل سلیم بپذیرد.

  • به‌گونه‌ای باشد که مرد بتواند آن را تسلیم زن کند.

مهریه

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

لازم به ذکر است که در شرایطی خاص از جمله تعیین نکردن مهر قبل از نزدیکی و نیز مالیت نداشتن و مشخص نبودن آن، دادگاه به تعیین مهرالمثل می‌نماید. مقدار مهرالمثل به پارامترهایی مختلفی از جمله، سن، زیبایی، تحصیلات، موقعیت و شان اجتماعی و … تعیین می‌گردد. تعیین مقدار آن کاملا به توانایی وکیل مهریه بستگی دارد. وصول آن با توجه به قانون جدید از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که تنها با بهره‌گیری از مشاوره حقوقی مناسب و ارجاع پرونده به یک وکیل متخصص قابل دستیابی خواهد بود.

در ادامه به ذکر چند نکته حقوقی بسیار مهم و کارگشا در روند پیگیری دادخواست اشاره می‌نماییم:

نکات حقوقی مهریه

در عقد موقت، چنانچه مرد با زن نزدیکی نکند و بخشی از مدت عقد موقت را ببخشد، زن مستحق نصف مهر است. اما با پایان مدت عقد موقت حتی در صورت عدم نزدیکی مرد ملزم به پرداخت تمام آن است.

در صورتی که عقد دائم به هر دلیلی از جمله شرایط مرد یا زن که در بخش آموزش‌های حقوقی انجمن ذکر گردیده، باطل شود در صورت عدم نزدیکی زن مستحق مهریه نیست و در صورت نزدیکی زن نصف مهریه را می‌تواند طلب نماید.

قبل از اولین تمکین زن از شوهر خود، زن می‌تواند تا زمانی که مهریه خود را نگرفته از تمکین خودداری نماید. حتی در صورتی که دادگاه رای به اقساط مهریه بدهد، زن حق دارد تا انتهای مدت اقساط از شوهر خود تمکین نکند که به این موضوع حق حبس گفته می‌شود. باید توجه داشت که قاعده فوق قبل از اولین تمکین است و در صورت تمکین حتی یک بار رخ داده باشد، زن نمی‌تواند از حق حبس استفاده نماید.

 

مهریه جزو دیونی است که بر سایر بدهی‌های مرد اولویت دارد. حتی در صورت فوت مرد، چنانچه زن آن را طلب کند، ابتدا مهریه زن از مال وی پرداخت می‌گردد، سپس سایر بدهی‌های وی از ارث به جای مانده از او کسر شده و بعد از آن انحصار وراثت و تقسیم ترکه صورت می‌گیرد.

مطابق قانون جدید، مهریه در صورتی که سکه طلا باشد در هر مقدار و تعدادی که توافق گردیده، تا ۱۱۰ سکه آن دارای ضمانت اجرایی کیفری است. یعنی می‌توان برای این تعداد حکم جلب گرفت. مازاد بر ۱۱۰ سکه، دادگاه فقط با معرفی مال مرد از سوی زوجه وی اقدام به وصول آن می‌نماید و تا زمانی که مرد مالی در ید و مالکیت خود نداشته باشد، نمی‌توان اقدام نمود. در مورد ۱۱۰ سکه نیز دادگاه با درخواست اعسار زوج و اثبات آن که توسط وکیل با تجربه انجام می‌شود، اقدام به قسط‌بندی سکه‌ها می‌نماید. این قانون در مورد سکه طلا به عنوان مهریه موضوعیت دارد و در صورتی که چیزی جز سکه طلا باشد مرد ملزم به تامین و تهیه تمام آن است.

 

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

علاوه بر موارد فوق، مطالب متعددی در زمینه ارائه دادخواست و مراجع آن وجود دارد که می‌توانید در تماس با موسسه و انجام مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه مهریه از آن مطلع شوید. موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد در این زمینه بهترین و مجرب‌ترین وکیل تهران را در اختیار دارد. پرونده خود را با خیالی آسوده به وکیل مهریه بسپارید.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۲ ۱۸:۵۲:۲۷ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید