حضانت

در مفاهیم حقوقی، حضانت فرزند به معنای مراقبت و نگهداری روحی، جسمی، مادی و معنوی طفل و تعلیم و تربیت وی می‌باشد. براساس قانون، تا زمانی که پدر و مادر طفل زنده و دارای صلاحیت باشند، هیچ فرد و یا نهادی حتی خویشاوندان وی نمی‌توانند مدعی حضانت طفل باشند.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

شرایط حضانت

در مورد حضانت قواعد و اصول زیر مطرح است:

تا سن ۷ سال چه برای دختر و چه برای پسر اولویت نگهداری با مادر بوده و در طی این مدت نفقه فرزند بر عهده پدر می‌باشد. مگر آن که زن و شوهر با یکدیگر توافق دیگری کرده باشند.

پس از رسیدن طفل به ۷ سال طبق قانون نگهداری با پدر است. اما معمولا در این گونه دو طرف بر سر حضانت با یکدیگر توافق کرده و دادگاه نیز توافق زن و شوهر بر سر نگهداری فرزند را معتبر و محترم می‌شمارد.

حضانت

در مواردی مانند اعتیاد، بیماری‌های روانی، فساد اخلاقی و فحشا، سوء استفاده از طفل مانند قاچاق، گدایی، ازدواج مجدد مادر، ضرب و جرح خارج از حد طبیعی و ارتداد، حق نگهداری سلب گردیده و دادگاه با توجه به مقتضیات در مورد نگهداری فرزند تصمیم‌ می‌گیرد.

چنانچه فردی که نگهداری با وی می‌باشد، از ملاقات طرف مقابل با فرزند جلوگیری نماید، دادگاه می‌تواند وی را به مجازات از ۳ تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از ۱۵۰٫۰۰۰ تا ۳۰۰٫۰۰۰ تومان محکوم نماید.

پس از طلاق و تعیین تکلیف نگهداری فرزند، فردی که حضانت با او نیست حق دیدار با فرزند خود را دارد. بنابراین، در صورت عدم توافق پدر و مادر در مورد میزان ملاقات‌ها، دادگاه در این مورد تصمیم‌گیری می‌نماید.

فردی که نگهداری با اوست نمی‌تواند شهرستان محل اقامت خود و طفل را تغییر دهد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

حضانت فرزند یکی از پروند‌ه‌هایی است که به دلیل علاقه دو طرف دعوا به فرزند خود همواره دارای پیچیدگی است. در این جا استفاده از مشاوره حقوقی و ارجاع کار به وکیل متخصص موجب پیشرفت بهتر و سریعتر پرونده می‌گردد. چرا که وکیل حضانت به دور از احساسات و با سلاح قانون سعی در احقاق حق موکل خود و به خصوص مصلحت طفل دارد. موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد، تاکنون دعاوی بسیاری در زمینه حضانت فرزند پیگیری نموده که آمار ۹۸ درصدی پیروزی در این پرونده‌ها نشان تخصص و آگاهی و قدرت وکلای موسسه می‌باشد. برای انجام مشاوره حقوقی و ارجاع پرونده حضانت با ما در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۲ ۱۹:۰۰:۵۰ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید