اجرت المثل

//اجرت المثل

اجرت المثل در مفاهیم حقوقی به معنای دریافت حقوق و دستمزد توسط زن از سوی شوهر بابت کارهایی است که شرعا و قانون بر عهده زن نیست و قرار هم نبوده که زن به صورت رایگان این کارها را انجام دهد.

در صورتی که زن نتواند اثبات کند که کارها را به طور رایگان انجام نداده و اجرت المثل به وی تعلق نگیرد، می‌تواند از دادگاه بخواهد که متناسب با وسع مالی و دارایی مرد علاوه بر مهریه و نفقه مقداری از مال خود را بخشش کند که دادگاه با توجه به شرایط مرد مقداری را تعیین می‌کند که به این مقدار نحله می‌گویند.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

به طور خلاصه اجرت المثل در شرایط زیر تعلق می‌گیرد :

  • طلاق به درخواست زوج باشد.

  • انجام امور خارج از وظایف با دستور شوهر بوده باشد.

  • زوجه قصد تبرع نداشته باشد. یعنی قصد نکرده باشد که کارها را رایگان انجام دهد. در رویه‌های قانونی اصل بر این است که کارها به رایگان انجام نشده است .

  • این حق به کارهایی تعلق می‌گیرد که جزو وظایف شرعی و قانونی زن نباشد.

  • علاوه بر شروط فوق، آن زمانی تعلق می‌گیرد که بتوان برای آن کار مبلغ و دستمزد تعیین کرد.

اجرت المثل

دادخواست اجرت المثل

به منظور الزام زوج به پرداخت، توصیه وکیل آن است که برای اثبات ادعای زن بهتر است از شهود استفاده گردد. باید درنظر داشت که در سال‌های اخیر رویه قضایی بر این است که اجرت المثل جزو دیون و عندالمطالبه است.

همچنین زن می‌تواند بخشی یا تمام اجرت المثل سال‌های گذشت را دریافت نماید. علاوه بر این، از لحاظ قانونی آن مانند مهریه است و زن می‌تواند در صورت عدم پرداخت آن حکم جلب بگیرد و یا در صورت معرفی مال، می‌تواند آن را دریافت کند.

در انتها بخشی از قواعد و اصولی که در کارشناسی آن رعایت می‌گردد ذکر شده است:

معمولا در کارشناسی مقدار اجرت المثل، زنان شاغل نسبت به زنان خانه‌دار میزان کمتری دریافت می‌کنند. زیرا وقت کمتری برای امور منزل دارند.

سطح تحصیلات در افزایش میزان آن مهم است.

هرچه تعداد فرزندان بیشتر باشد، میزان آن زیادتر خواهد بود. همچنین اگر فرزند دارای بیماری و یا معلولیت به ‌گونه‌ای باشد که نیاز به نگهداری داشته باشد، اجرت المثل بیشتری به زن تعلق می‌گیرد.

در صورت تغذیه نوزاد از شیر مادر، مبلغ اجرت المثل بالاتر است.

معمولا برای ایام عقد اجرت المثل درنظر نمی‌گیرند.

در اجرت المثل تمکن مالی مرد ملاک تعیین کننده نیست بلکه بیشتر به میزان کاری که زن انجام داده توجه می‌شود.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد با بهره‌گیری از وکلای متخصص و با سطح دانش بسیار بالا می‌تواند در امر مشاوره حقوقی در زمینه اجرت المثل و نیز قبول پرونده موکلین عزیز یاری رسان باشد. دادخواست اجرت المثل یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین پروند‌ه‌ها در دعاوی خانواده است که بدون استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی و وکیل متخصص، پیروزی در آن بسیار مشکل است. با ما در تماس باشید.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۱ ۰۱:۰۰:۴۲ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید