رابطه نامشروع

//رابطه نامشروع

رابطه نامشروع در زمره جرم‌های کیفری است و به لحاظ فقهی امری حرام است. در بحث رابطه نامشروع دو مفهوم رابطه نامشروع و عمل منافی عفت غیر از زنا مطرح است که در زیر هر دوی آن‌ها توضیح داده شده است:

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

تفاوت رابطه نامشروع با عمل منافی عفت

  • عمل منافی عفت غیر از زنا: هرگونه تماس فیزیکی جسمی بین زن و مرد به قصد لذت بردن بدون روی دادن دخول است. مواردی مانند بوسیدن و تفخیذ در این تعریف قرار می‌گیرد.

  • رابطه نامشروع: مفهومی بزرگتر و وسیعتر است و هرگونه ارتباط بین زن و مردی که پیمان زناشویی بین آن‌ها نباشد را شامل می‌شود. خواه این ارتباط به دخول برسد یا نرسد.

رابطه نامشروع

آنچه که امروز در پروند‌ه‌های موجود در دادگاه‌ها به شدت دیده می‌شود، خیانت و زنای محصنه می‌باشد. زنای محصنه در شرایطی رخ می‌دهد که فرد یا زنی که متاهل است دارای روابط نامشروع با شخص دیگر باشد. در این موارد، قانون برای زن زناکار محصنه مجازات سنگسار را درنظر گرفته است. همچنین مرد در صورتی که نتواند اثبات کند که با زن از طریق صیغه رابطه برقرار کرده در صورت شکایت به اعدام محکوم خواهد شد.

همچنین در صورتی که رابطه به صورت اجباری رخ داده باشد و این امر ثابت گردد، مرد متجاوز با عنوان تجاوز به عنف و با اکراه به اعدام محکوم می‌گردد.

در صورتی که عمل نامشروع با رضایت بوده باشد و یا نتوان اجباری بودن آن را ثابت نمود، قانون تا ۹۹ ضربه شلاق را پیش‌بینی نموده است.

دعوای رابطه نامشروع با توجه به ماهیت خود دارای پیچیدگی‌ها و مسائل و مشکلات متعددی است. زیرا هم قانون‌گذار مجازات سنگینی برای آن درنظر گرفته است و هم به طور مستقیم با آبروی افراد در ارتباط است. بنابراین بهتر است در این گونه ابتدا از مشاوره حقوقی تخصصی استفاده شود. همچنین سپردن پرونده‌های رابطه نامشروع به وکیل متخصص در این امر موجب می‌شود که دغدغه‌ها و استرس‌های ناشی از این پرونده‌ها در موکل به طور محسوسی کاهش پیدا کند. بسیاری از افراد مایل نیستند که به هیچ عنوان برای چنین پرونده‌هایی در دادگاه حاضر و دیده شوند.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

موسسه حقوقی وکلا دادگستر پاسارگاد، سابقه بسیار درخشانی در دعاوی کیفری به خصوص در اثبات و یا رد دعوای نامشروع داد. بهترین وکلای دعاوی کیفری در تهران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی و قبول وکالت هستند.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۷-۲-۱ ۲۳:۰۹:۰۰ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید