خیانت در امانت

//خیانت در امانت

خیانت در امانت در اصطلاح حقوقی به معنای تصاحب یا گم کردن یا نابود کردن اسناد و اموال است به گونه‌ای که به صاحبان ضرر و زیان وارد شود. ذکر این نکته لازم است که عبارت خیانت در امانت نشان دهنده این مفهوم است که مال یا سند آسیب دیده یا مفقود شده باید در رهن، اجاره و یا امانت فرد آسیب زننده باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

تفاوت خیانت در امانت با کلاهبرداری ، اختلاس و رشوه

باید توجه داشت که خیانت در امانت با سرقت، اختلاس و رشوه و کلاهبرداری متفاوت است. در مورد آن باید موارد زیر را در نظر داشت:

  • موضوع جرم یعنی آنچه جرم در مورد آن واقع شده است باید خود (عین) مال و یا وسیله به دست آوردن مال مانند چک، سفته و … می‌باشد.

  • یکی از شرایط تحقق این جرم آن است که مال توسط صاحب آن به شخص دیگر به امانت سپرده باشد و اسناد آن و یا شهود برای اثبات آن وجود داشته باشد.

  • فقط شامل عین مال نیست بلکه منافع آن را نیز دربر می‌گیرد.

خیانت در امانت

مدارک جهت شکایت خیانت در امانت

به منظور طرح شکایت خیانت در امانت باید مدارک زیر را به دادسرای عمومی محل وقوع جرم ارائه داد:

  • رسید یا سند امانت مربوط به مالی که فرد شاکی خواهان آن است.
  • شهادت شهود
  • سایر مدارک و مستندات

براساس قانون مجازات اسلامی، مجازات خیانت در امانت علاوه بر جبران ضرر  و زیان مادی، ۶ ماه تا ۳ سال حبس می‌باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

یکی از موارد شایع در این بحث این است که فرد امین که عهده‌دار نگهداری از مال غیر است، علی‌رغم مطالبه مال از ناحیه مالک از استرداد مال امانی به مالک خودداری نموده و ادعا می‌کند که برای نگهداری از مال امانی هزینه‌هایی را تقبل کرده و باید آن هزینه‌ها یا اجرت نگهداری از مال امانی به او پرداخت گردد، تا نسبت به استرداد مال امانی اقدام نماید. برای این پرونده در رویه دو نظر وجود دارد: گروهی آن را جرم خیانت در امانت می‌دادند و گروهی نمی‌دانند. برای مشاوره حقوقی در این زمینه با موسسه وکلای دادگستر پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.

۱۳۹۷-۲-۱ ۰۰:۵۹:۲۹ +۰۴:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید