جعل سند

به طور کلی، در مفاهیم حقوقی هر گونه تغییر و دگرگونی و تبدیل در اسناد به‌گونه‌ای که به ضرر فرد یا افرادی دیگر باشد، جعل سند یا تزویر نامیده می‌شود. جعل اسناد به طور معمول در مواردی مانند سند ملکی، چک، سفته و اسناد قراردادی رخ می‌دهد.

جعل سند با توجه به ماهیت خود، دارای مصادیق و مثال‌های مختلفی است که برای اطلاع از آن‌ها باید از مشاوره حقوقی تخصصی و وکیل متبحر در امر جعل اسناد بهره گرفته شود.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

اما براساس قانون می‌توان مثال‌های زیر را برای جعل اسناد درنظر گرفت:

  • نوشتن، تولید و ساختن سند و نوشته بدون مجوز

  • تغییر تاریخ سند

  • اضافه کردن بند، ماده، تبصره و هر عبارت دیگری در سند

جعل اسناد و مدارک
  • مخدوش کردن و یا خراشیدن کلمات داخل اسناد و نوشته‌ها به‌گونه‌ای که به کلمه دیگری تبدیل شوند و یا به طور کلی کلمه حذف شود. این مورد شامل تغییر در اعداد موجود در اسناد و یا خط زدن و سیاه کردن عبارات نیز خواهد بود.

  • استفاده از مهر‌ها و امضای اشخاص حقیقی و حقوقی بدون مجوز و یا بازسازی مهر آن‌ها

  • چسباندن و الصاق دو مدرک و سند به یکدیگر

مجازات جعل سند

جعل سند از جمله جرم‌های کیفری است که قانون‌گذار در موارد مختلف برای آن جرائم متنوعی درنظر گرفته است که در ادامه برخی از آن‌ها به طور تیتروار ذکر شده است.

  • جعل اسناد عادی مانند چک و قولنامه: ۶ ماه تا دو سال حبس و جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ میلیون تومان
  • جعل اسناد دولتی: ۱تا ۱۰ سال حبس

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

 جعل سند از جمله جرم‌هایی است که ثابت کردن آن طی پروسه‌ای طولانی و نیازمند کارشناسی است و معمولا افراد برای اثبات کردن جعل سند دچار مشکل و در اغلب موارد ناکام هستند. باید توجه داشت که هر امری برای رسیدن به سر منزل مقصود نیازمند ابزار و فرد مناسب است. بنابراین در صورتی که در پرونده جعل سند درگیر هستید با انجام مشاوره حقوقی تخصصی و مناسب و ارجاع آن به وکیل جعل سند بار روانی ناشی از پرونده را کاهش داده و شانس خود را در پیروزی در این پرونده‌ها افزایش دهید. همچنین در بخش انجمن سایت می‌تواند سوالات و پاسخ‌های مربوط به جعل سند را مشاهده نمایید. موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد با بهترین مشاورین و وکلای تهران آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی و قبول دعاوی می‌باشد.

۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۴:۲۱:۴۲ +۰۳:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید