فروش ملک مشاع

//فروش ملک مشاع

مال مشاع یا ملک مشاع ، مال یا ملکی است که بیش از یک نفر مالک آن باشد. به لحاظ قانونی مال مشاع یا ملک مشاع، مال یا ملکی است که سهم هر یک از شرکا مشخص و معین است. فروش مال مشاع یا فروش ملک مشاع یکی از پرتعدادترین پرونده‌ها در دادگاه‌ها و محاکم قضایی است. به طور کلی مال مشاع یا ملک مشاع به دلیل اختلافاتی بین شرکا پیش می‌آید، عمدتا دچار مشکل هستند. بنابراین توصیه می‌شود که از خرید مال مشاع یا ملک مشاع اجتناب کرده و در صورتی که در این گونه پرونده‌ها درگیر هستید از یک مشاوره حقوقی خوب استفاده نمایید.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

در بحث فروش مال مشاع یا ملک مشاع، نکات زیر را درنظر داشت:

  • هریک از مالکان مشاع، نسبت به سهم خود از مال مشاع یا ملک مشاع اجازه فروش و یا اجاره سهم خود را دارند. به همین دلیل است که مال مشاع یا ملک مشاع در عرف از ارزش پایین‌تری برخوردار است. اما تصرف ملک مشاع حتی به میزان سهم منوط به اجازه تمام شرکاست. زیرا با وجود سهم مشخص به لحاظ حقوقی، همه شرکا در ذره ذره خاک و منافع با یکدیگر شریکند، مگر آنکه افراز صورت گرفته باشد.

فروش مال مشاع
  • در صورت بروز اختلاف بین شرکا، چند راه پیش پای آن‌ها قرار دارد. حالت اول آن است که شرکا بر سر تقسیم مال به توافق رسیده و تقسیم‌نامه‌ای عادی یا رسمی (در دفترخانه) تنظیم نمایند. حالت دوم این است که با طرح دعوای افراز سهم دقیق هر کس را به لحاظ جغرافیایی مشخص کنند. دعوای افراز یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش اختلاف میان شرکای مال مشاع می‌باشد. حالت سوم، فروش مال مشاع یا فروش ملک مشاع است. در صورتی که اداره ثبت ملک اعلام نماید که ملک مشاعی مذکور قابل افراز نیست، فرد با دریافت گواهی عدم افراز می‌تواند نسبت به فروش اقدام نماید.

مدارک لازم برای طرح دعوی فروش ملک مشاع عبارتند از:

  • کپی کارت ملی
  • اصل و کپی سند مالکیت
  • فیش واریز هزینه دادرسی
  • فرم دادخواست
  • گواهی عدم افراز
  • وکالت‌نامه در صورت گرفتن وکیل فروش مال مشاع یا وکیل فروش ملک مشاع

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

دادخواست فروش مال مشاع می‌بایست در دفتر خدمات قضایی ثبت گردد. فروش مال مشاع یکی از پرونده‌هایی است که به دلیل تعدد شرکا و سلایق و نظرات مختلف معمولا روندی کند و پر دغدغه و پر هزینه دارد. استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی و ارجاع پرونده به وکیل خوب می‌تواند فرایند رسیدن به نتیجه را کوتاه کند. وکیل ملک مشاع می‌تواند با گفتگو با تمامی شرکا مسیر را به سمت توافق قانونی و مورد احترام همه شرکا پیش ببرد و موجبات رضایت همه افراد ذیفع فراهم گردد. بهترین وکلای دعاوی ملکی به خصوص در زمینه فروش مال مشاع، فروش ملک مشاع و افراز در موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد حضور دارند. برای مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره حقوقی حضوری با موسسه تماس بگیرید.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۶-۱۱-۲۷ ۱۸:۲۹:۲۵ +۰۳:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید