تخلیه

یکی از دعاوی شایع در حوزه پرونده‌های ملکی، دعوای تخلیه می‌باشد که توسط مالک مال غیر منقول بر علیه کسی که مال را تصرف کرده اقامه می‌شود. این دعوای دارای یک ویژگی مهم می‌باشد و آن این است که در تخلیه، بین مالک و متصرف قراردادی اعم از اجاره، مشارکت و … وجود داشته و به دلیل اتمام مدت قرارداد و یا عدم پایبندی به تعهدات، مالک به دنبال تخلیه ملک خویش می‌باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

  • مرجع رسیدگی به این دعاوی املاک مسکونی شورای حل اختلاف است. اما تخلیه اماکن تجاری و دارای سرقفلی از طریق دادگاه عمومی امکان‌پذیر است.

  • دعوای تخلیه از جمله دعاوی غیرمالی است. بسیاری از افراد به دلیل عدم آگاهی، طرح دعوای مالی انجام می‌دهند و متحمل هزینه زیادی می‌گردند. بنابراین، قبل از اقدام در مورد این دعاوی، حتما از مشاوره حقوقی استفاده نمایید.

تخلیه ملک
  • در صورتی که تمامی مدارک ملک از جمله سند بدون مشکل باشد، شورای حل اختلاف معمولا حکم تخلیه را ظرف مدت ۱ هفته صادر می‌کند. در موارد خاص مانند عدم توانایی مستاجر در رهن ملک جدید ممکن صدور حکم یک هفته‌ای به تاخیر بیفتد.

  • در مورد املاک تجاری براساس دو قانون مصوب سال ۱۳۵۶ و سال ۱۳۷۶ عمل می‌شود و داشتن سرقفلی یکی از موارد تعیین کننده در این امر می‌باشد. برای اطلاع از حالت‌های مختلف تخلیه املاک تجاری به بخش سوالات حقوقی مراجعه و یا از طریق موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد، مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره حقوقی حضوری دریافت نمایید.

  • در صورتی که سند اجاره رسمی و در دفترخانه تنظیم شده باشد، می‌توان با مراجعه به دفترخانه، تقاضای صدور اجراییه تخلیه ملک را نمود. در این حالت مستاجر تا ۱۰ روز حق اعتراض خواهد داشت.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

این نوع دعاوی از جمله پرونده‌هایی است که به دلیل اختلافات موجود بین مالک و مستاجر معمولا با کندی و دشواری جلو می‌رود. علاوه بر این پیچیدگی دعوای تخلیه املاک تجاری به دلیل مسائلی نظیر سرقفلی، حق پیشه، تجهیزات مورد استفاده دو چندان است. در بسیاری از پرونده‌ها، به خصوص املاک تجاری با استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی و مناسب و ارجاع کار به وکیل تخلیه هم زمان و هم هزینه‌های دادرسی کاهش پیدا می‌کند و هم با طرح دعوای مناسب می‌توان میزان خسارت بیشتری را طلب نمود و یا در صورتی که حق با مستاجر است، از حق وی به خوبی دفاع کرد.

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد با تجربه ۵ ساله در زمینه دعاوی ملکی و آمار ۹۳ درصدی پیروزی در دعاوی ملکی، آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه تخلیه ملک و قبول پرونده می‌باشد.

درخواست مشاوره حقوقی
۱۳۹۶-۱۱-۲۷ ۱۸:۲۹:۳۴ +۰۳:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید