الزام به تنظیم سند

//الزام به تنظیم سند

یکی از مهمترین دادخواست‌ها در دعاوی ملکی ، دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی می‌باشد. در سال‌های اخیر، دعوی الزام به تنظیم سند رسمی به دلیل خودداری برخی از فروشندگان از حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی انتقال رو به افزایش است. خریدار درصد بالایی از قیمت ملک را که همان ثمن معامله است، پرداخت کرده است، اما در اکثر موارد به دلیل بالا رفتن ارزش ملک در طول مدت قرارداد فروشنده که احساس می‌کند ضرر سنگینی نموده، از انتقال سند سرباز می‌زند.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

به طور کلی در مورد طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی باید موارد زیر را درنظر گرفت :

  • خریدار باید توجه داشته باشد که ملک خریداری شده در رهن نبوده و یا در دادگاه توقیف نشده باشد. در غیر این صورت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی رد خواهد شد.

  • خریدار باید فروشنده را ملزم نماید که انتقال ملک را به طور مشخص در قولنامه ذکر کند.

الزام به تنظیم سند
  • بهتر است، تاریخ حضور فروشنده در دفترخانه برای انتقال سند مشخص گردد تا در صورتی که فروشنده به تعهد خود عمل نکرد، خریدار بتواند گواهی عدم حضور فروشنده را دریافت نماید.

  • ملک باید دارای گواهی پایان‌کار و عدم خلافی باشد.

خط پاسخگویی وکلای دادگستر : ۷۷۷۲۸۴۵۴ – ۰۲۱ (۲۰ خط ویژه)

خریدار باید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را به تعداد فروشندگان همراه با مدارک مربوط به خرید ملک به دادگاه موجود در محدوده محلی ملک تسلیم نماید. در صورت صدور رای دادگاه مبنی بر الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی، خریدار باید حکم را به واحد اجرای احکام ارائه دهد. در صورتی که فروشنده ظرف ۱۰ روز نسبت به حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی انتقال اقدام نکند، خود دفترخانه به جای فروشنده، سند انتقال را امضا می‌نماید.

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی از جمله دعاوی ملکی است، که بدلیل فرآیند طولانی پیگیری، توصیه می‌گردد حتما توسط وکیل پیگیری شود. در صورت استفاده از وکیل ملکی، نیازی به حضور خریدار در فرایند رسیدگی نبوده و علاوه بر این وکیل ملکی می‌تواند خسارات ناشی از تاخیر در انتقال سند را از فروشنده مطالبه و دریافت نماید.

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد، با بیش از ۵ سال سابقه، پرونده‌های ملکی زیادی از جمله دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را با موفقیت به نفع موکلین گرامی به پایان رسانده است. برای مشاوره حقوقی در زمینه الزام به تنظیم سند رسمی با موسسه تماس حاصل فرمایید.

۱۳۹۶-۱۱-۲۷ ۱۸:۲۹:۰۴ +۰۳:۳۰

یک دیدگاه

دسته بندی محصولات

سبد خرید