اختلافات خانواده

/اختلافات خانواده
اختلافات خانواده۱۳۹۷-۱-۳۰ ۲۳:۵۶:۱۲ +۰۴:۳۰

خانواده در حکم اولین نهاد اجتماعی اهمیت فوق العاده ای دارد. قوام جامعه با استحکام خانواده ارتباط مستقیم دارد. به همین ترتیب، حقوق خانواده و اختلافات خانواده به نسبت سایر رشته‌های حقوق اهمیت فراوانی دارد. با توجه به اقتضائات نهاد خانواده، طراحی و تصویب مقررات مناسب درباره نهاد یادشده بایسته است. قانون گذاری ایران در این زمینه از دیرباز با فراز و نشیب های فراوانی مواجه بوده است. اختلافات خانواده ازجمله پرمخاطب‌ترین مسائل حقوقی است که حجم زیادی از پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. گستردگی تعداد پرونده‌های خانواده موجود دردادگاه‌ها و دادسراها موید پیچیدگی موضوعات حاکم براین حوزه و قوانین مربوط به آن‌ها است. اطلاع درست ازقوانین مربوط به اختلافات خانواده تاثیر بسزایی درکاهش تعداد پرونده‌ها و نیز تسریع امور پرونده‌های ثبت شده می‌گردد.

قانون حمایت از خانواده

در قانون جدید حمایت خانواده، قوه قضائیه به تشکیل دادگاه خانواده ملزم شده است. فصل اول این قانون به دادگاه خانواده اختصاص یافته است. مرجع مزبور دادگاهی اختصاصی است که از صلاحیت ذاتی ویژه برخوردار است. همچنین صلاحیت محلی این مرجع نسبت مراجعی که قبل ازتصویب قانون، به اختلافات خانوادگی رسیدگی می کردند تغییراتی یافته است. هم چنین در قانون جدید، نقش قاضی مشاور زن اهمیت بیش تری یافته است.

اختلافات خانواده

ازنظر آیین دادرسی، اختصاصی دانستن دادگاه خانواده به این معناست که دادگاه عمومی صلاحیت رسیدگی به اختلافات خانواده را ندارند. منحصراً دادگاه‌های خانواده صلاحیت رسیدگی به دعاوی احصا شده در قانون را دارند. اگر دادگاه عمومی رسیدگی به دعوایی را درصلاحیت دادگاه خانواده بداند، قرار عدم صلاحیت بنفع دادگاه اخیر را صادر می‌کند. در حالی که بر اساس قانون (اختصاص تعدادی از دادگاه ها به دادگاه های اصل ۲۱ قانون اساسی):

شعبه‌ای از دادگاه عمومی، که شرایط رسیدگی به اختلافات خانوادگی را ندارد، باید قرار امتناع از رسیدگی صادر کند.

موسسه حقوقی وکلای دادگستر پاسارگاد با بهره‌گیری از بهترین و متخصص‌ترین وکلای کشور، آماده ارائه مشاوره حقوقی می باشد. 

همچنین با قبول وکالت در زمینه‌های دعاوی خانواده اشاره شده، سعی در ارائه بهترین خدمات دارد:

طلاق، طلاق توافقی، مهریه، مطالبه نفقه، اجرت‌المثل، حضانت، دادخواست اعسار، استرداد جهیزیه، الزام به تمکین، اذن ازدواج و …

دسته بندی محصولات

سبد خرید